Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň

Slouží již déle než století jako poboční zbraň řady ozbrojených sborů a je oblíbený i pro zábavu. Colt 1911 je legenda, na kterou mnozí střelci nedají dopustit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když na začátku 20. století americká armáda hledala zbraň, která by nahradila nevyhovující revolvery, testovala více pistolí. Jejím požadavkem bylo, aby zbraň měla dobrý zastavovací účinek. Američtí vojáci totiž zjistili, že jen opravdu silný náboj si dokáže poradit s muslimskými rebely, se kterými bojovali v džunglích Filipín. Nakonec zvítězila samonabíjecí pistole M1911 nazývaná Colt 1911 ráže .45 ACP.

Naprostá spolehlivost

Zbraň navrhl známý konstruktér John Moses Browning. Princip konstrukce, který použil, dodnes využívá mnoho moderních zbraní. Oproti konkurentům měl jeho návrh jednu neocenitelnou přednost – spolehlivost. V jednom testu vojáci z pistole vystřelili 6 tisíc ran, aniž by se zasekla. Když byla příliš horká, ponořili ji do vody a mohli zase pokračovat.

Křest ve světové válce

Do americké armády byla pistole zařazena 19. března 1911. Před první světovou válku měli ozbrojené síly již přes 68 tisíc kusů. Objednávky se hrnuly, takže pistole nevyráběla jen firma Colt, ale i další dodavatelé. Po válce se pistole dostala třeba k policii. Jak dokazují filmy, byla oblíbená i mezi mafií. Byla totiž spolehlivá a dobře se skrytě nosila.

iZdroj fotografie: Unsplash

Úpravy

Colt 1911 za 110 let prošel jen jedinou výraznější modernizací, a to v roce 1924. Během dlouhé historie existuje i celá řada dalších úprav, při kterých se zbraň například zkrátila nebo se měnil její vzhled. Ke známým úpravám patří verze M15 General Officers, kterou dostávají američtí plukovníci při svém povýšení na generála.

Parametry

Pistole má efektivní dostřel 50 metrů. Úsťová rychlost náboje činí 253 m/s, střelec může ze zbraně teoreticky vypálit až 85 ran za minutu. Colt 1911 je relativně těžký, bez zásobníku váží 1106 gramů. Pro srovnání hmotnost pistole Glock 17 je 625 gramů. Starší verze mají zásobník na sedm, novější na osm nábojů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Náhrada se hledala dlouho

Pistole úspěšně vojákům sloužila i za druhé světoví války, v Koreji a ve Vietnamu. Teprve v 70. letech minulého století se začalo mluvit o jejím nahrazení. Na Američany tlačili i spojenci, kteří využívali pistole ráže 9 milimetrů Luger a chtěli sjednotit střelivo. Colt 1911 nakonec nahradila Bereta 92. Ovšem kvůli svým kvalitám M1911 stále některé jednotky používají.

Výroba nepřestala

Přechod americké armády na jinou zbraň neznamenal konec její výroby. Stále ji mají ve výzbroji mnohé policejní sbory. Je oblíbená i u sportovních střelců a jako zbraň pro skryté nošení. Vyrábí se nejen v USA, její klony produkuje řada zbrojovek po celém světě.

Zdroj: Tomáš Brzobohatý

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články