Indie posiluje jaderný arzenál, spoléhá na letadla i rakety. Přerostou její konflikty s Čínou a Pákistánem v atomovou válku?

Hranice druhé nejlidnatější země světa jsou zdrojem napětí mezi jadernými mocnostmi. Indie má dlouhodobé problémy s Pákistánem tak i s Čínou.

i Zdroj fotografie: Uživatel PIB / Creative Commons / GODL-India
                   

Největším zdrojem napětí, který by mohl přerůst v jaderný konflikt, jsou srážky na hranicích s Indií. Ta má historické problémy s další jadernou mocností Pákistánem, se kterým opakovaně válčila. Konflikty vede i na hranicích s Čínou. Navíc se v poslední době objevují zprávy, že se Indie snaží svůj jaderný arzenál posílit.

Spoléhala se na letadla

Kolik přesně má Indie jaderných hlavic není známo. Odborníci v roce 2018 odhadovali, že jich bude kolem 140. Ovšem s tím, že Indie jich může v relativně krátké době vyrobit více, protože, může mít plunonium na výroku až 200 hlavic. V současné době velkou část indických jaderných zbraní mají nést letouny. Nyní k tomu země využívá letouny Mirage 2000H a Jaguar IS a IB.

iZdroj fotografie: Indian Air Force / Creative Commons / GODL-India
Indický letoun Rafale

Odhaduje se, že indické letectvo má v pohotovosti tři až čtyři letky těchto letounů, které jsou schopné nést jaderné zbraně. Letouny ale zastaraly. Dá se proto předpokládat, že jako jaderné odstrašení mohou sloužit nové Rafale, kterých si Indie pořizuje 36 . Ty jsou používány jako jaderné nosiče ve francouzském letectvu, není tedy důvod, aby je takto nemohla využít i Indie. Není vyloučeno, že si Indie francouzských stíhaček v budoucnu koupí více.

Ve vývoji jsou i rakety

Samozřejmě Indie má i rakety, kterou jsou schopné dopravit hlavice k nepříteli. První balistickou raketu schopnou nést jaderné hlavice vystřelila v roce 2003. V současné době má ve výzbroji čtyři druhy raketových nosičů – krátkého dosahu Prithvi-II a Agni-I a středního dosahu Agni-II a III. K tomu jsou ve vývoji rakety Agni IV a V, které mají mít ještě větší dolet.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of India / Creative Commons / GODL-India
Raketa Agni-III

Pokud Indie bude zvyšovat počet svých jaderných nosičů, což může být z důvodu zvýšené jejího jaderného odstrašení pravděpodobné, bude potřebovat i více jaderných hlavic. Zprávy přitom naznačují, že se k tomu chystá. Ve výstavbě je několik zařízení, která by mohla být schopná produkovat plutonium pro nové hlavice.

Ponorky a hypersonické zbraně

Kromě toho Indie má a stále vyvíjí i pozemní řízené střely Nirbhay. Ty se podobají americkým Tomahawk a teoreticky je lze osadit hlavicemi. Kromě toho země disponuje raketami Dhanush odpalovaných z lodí. Indie také staví několik ponorek, které by měly být schopné odpalovat balistické rakety.

iZdroj fotografie: Uživatel Bin im Garten / Creative Commons / CC BY-SA
Model hypersonického HSTDV

K tomu se snaží u konstrukci hypersonické střely HSTDV. V případě, že by byla úspěšná, změnila by se rovnováha sil, zvláště směrem k Pákistánu. Střela letící rychlostí větší než Mach 5 by pákistánský Islámábád vzdálený jen několik set kilometrů, případně pákistánská sila s jadernými zbraněmi, mohla zasáhnout během několika minut. Tedy teoreticky dříve, než by Pákistán stihl zareagovat a vyslat své střely jako odvetu.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články