Útočnou puškou proti dronům. O izraelský zaměřovač SMASH 2000L má zájem i americká armáda

Elektronické systémy dokážou z obyčejných zbraní udělat opravdu sofistikovaná zařízení. Proto se pušky osazují různými zaměřovači, které dokážou to, co člověk nesvede.

i Zdroj fotografie: Smart Shooter
                   

V diskuzích, jak se bránit proti dronům, zvláště těm menším, které létají relativně blízko, každého napadne, že by šly sestřelit. Většinu z nich by opravdu i jediný projektil z útočné pušky mohl sundat z oblohy. Má to ale háček. Drony jsou často velmi malé, pohybují se rychle a trefit je není jednoduché. Musíte totiž odhadnout, tam před ně namířit. S tím má vojákům nově pomoci inteligentní zaměřovač SMASH 2000L.

Zaměřovač ukáže, kam zamířit

Jde o produkt izraelské společnosti Smart Shooter. Její původní zaměřovače byly určeny především k tomu, aby střelcům umožnily uzamknout cíl a trefit ho i v obtížných podmínkách. V podstatě neustále měly střelci říkat, kam má mířit. Společnost se vzhledem ke stále rostoucí hrozbě ze strany dronů rozhodla vyvinout mířidla, která by to umožnila i v případě bezpilotních strojů. Systém má být schopen spolupracovat s většinou běžných útočných pušek.

Zaměřovače SMASH již od roku 2021 testuje americká námořní pěchota a dle všeho o ně má zájem i armáda. Mohly by totiž doplnit arzenál zbraní zaměřený k boji proti dronům, který se v současnosti vyvíjí. Je jasné, že by zbraně vybavená těmito zaměřovači sloužily hlavně proti malým a nízko letícím strojům. Výhodou by bylo, že by proti dronu mohlo střílet více vojáků – a stačila by jim k tomu zbraň, již mají běžně k dispozici.

Dosah proti dronům je 200 metrů

Společnost uvádí, že baterie zaměřovače vydrží plných 72 hodin. Uzamknout cíle na zemi má být systém schopen do vzdálenosti 300 metrů a u letících objektů na 200 metrů. I když neuvádí, zda je to efektivní nebo maximální vzdálenost. To se nezdá mnoho, ale je třeba si uvědomit, že drony mohou mít velikost třeba běžného ptáka. Trefit se na 200 metrů do pohybujícího se objektu je nesmírně obtížné.

Pokud by armáda chtěla zaměřovače vyzkoušet i v praxi, nabízí se přirozená možnost jich minimálně několik dodat jako vojenskou pomoc Ukrajině. Její vojáci na frontě velmi často čelí různým typům dronů, především průzkumným. Snaží se proti nim nasadit různé typy protidronových zbraní. Teoreticky by zaměřovač mohl sloužit i k sestřelení íránských Shahed-136. Ty jsou hlučné a létají relativně nízko. I když jsou velké, dobrý zásah projektilem útočné pušky by je mohl významně poškodit.

Jak výhodné by bylo moci na drony střílet běžnou útočnou puškou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články