Tlumič výstřelu ticho nezaručí | ArmádníZpravodaj.cz

Jak funguje tlumič? Úžasné záběry ukazují tajemství tlumeného výstřelu v plné kráse. Ticho nezaručí

Hluk výstřelu ze střelné zbraně se dá zmenšit takzvaným tlumičem. Málokdo ví, jak vlastně pracuje a navíc kolem něj vznikají i mylné představy.

i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Tajný agent nebo vrah se přiblíží k nepříteli a v rukou má zbraň s nasazeným tlumičem. Stiskne opakovaně spoušť, ozve se několik slabých pšouknutí a jeho oběť se mrtvá kácí k zemi. Nikdo si ničeho nevšiml, protože vše zakryl tlumič. Tento mýtus je v mnoha lidech zakořeněný, ale není pravdivý. Takzvaný tlumič opravdu hluk výstřelu zmenší, ale rozhodně ne na pšouknutí. Pojďme se i díky speciálnímu videu podívat, jak vlastně pracuje.
Tlumič z průhledného akrylátu

Podívat se dovnitř tlumiče výstřelu zase není tak jednoduché. Bývají většinou vyrobené z kovu, nejčastěji ocele, titanu nebo hliníku, protože jejich stěny musí snést povýstřelový tlak. Ovšem jeden z amerických výrobců se uvolil udělat několik tlumičů z průhledného akrylátu. Bylo to možná trochu riskantní, také ne vždy vše dopadlo bezpečně, ale na záběrech je alespoň dobře vidět, co se vlastně uvnitř děje.


iZdroj fotografie: Public Domain

Při výstřelu vlastně vznikají dva zvuky. První je vyvolán nárazem spálených plynu u ústí hlavně. Může dosáhnout až 180 decibelů, záleží na ráži a dalších okolnostech. Druhým je třesk, které vyvolává rychle letící kulka. S tímto zvukem se nic udělat nedá, kromě možnosti použít náboje s nízkou rychlostí. Tlumiče se proto zaměřují na první ze zvuků. Jejich použitím lze zpomalit tok plynů u ústí hlavně a tím hluk omezit.

Tlumiče nejsou uvnitř stejné

Uvnitř tlumiče je řada přepážek, které které mají pomoci ze zpomalením. Rozdělují zařízení na několik komor. První z nich je největší, v ní plyn expanduje a pak je řada menších. Existuje velké množství designů, které lze využít. I na videu je vidět, že se jednotlivé tlumiče mohou lišit. Stejně tak je možné použít různé materiály, případně různé vložky a další speciality, které mohou pomoci hluk ztlumit.


iZdroj fotografie: Pixabay

Ale tichého zabijáka z vás rozhodně neudělají. Běžný tlumič na pušku M4, která při výstřelu vydává hluk kolem 165 decibelů, testovala třeba americká námořní pěchota. Dokázal ztlumit hluk o 20 decibelů. I když některé z tlumičů dokáží být ještě účinnější, i tento zvuk je stále velmi hlasitý. Ale méně a spolu s menším zábleskem dokáže nepříteli ztížit vaši identifikaci. Chrání i uši střelce před velkým hlukem, který je nepříjemný a nebezpečný. Navíc zbraně s tlumičem o něco méně kopou, takže mohou zvýšit přesnost střelby. Věděli jste o tom?

Zdroj: Wearethemighty, Myslivost

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1124 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka