Jak funguje tlumič? Úžasné záběry ukazují tajemství tlumeného výstřelu v plné kráse. Ticho nezaručí

Hluk výstřelu ze střelné zbraně se dá zmenšit takzvaným tlumičem. Málokdo ví, jak vlastně pracuje a navíc kolem něj vznikají i mylné představy.

i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Tajný agent nebo vrah se přiblíží k nepříteli a v rukou má zbraň s nasazeným tlumičem. Stiskne opakovaně spoušť, ozve se několik slabých pšouknutí a jeho oběť se mrtvá kácí k zemi. Nikdo si ničeho nevšiml, protože vše zakryl tlumič. Tento mýtus je v mnoha lidech zakořeněný, ale není pravdivý. Takzvaný tlumič opravdu hluk výstřelu zmenší, ale rozhodně ne na pšouknutí. Pojďme se i díky speciálnímu videu podívat, jak vlastně pracuje.

Tlumič z průhledného akrylátu

Podívat se dovnitř tlumiče výstřelu zase není tak jednoduché. Bývají většinou vyrobené z kovu, nejčastěji ocele, titanu nebo hliníku, protože jejich stěny musí snést povýstřelový tlak. Ovšem jeden z amerických výrobců se uvolil udělat několik tlumičů z průhledného akrylátu. Bylo to možná trochu riskantní, také ne vždy vše dopadlo bezpečně, ale na záběrech je alespoň dobře vidět, co se vlastně uvnitř děje.

iZdroj fotografie: Public Domain

Při výstřelu vlastně vznikají dva zvuky. První je vyvolán nárazem spálených plynu u ústí hlavně. Může dosáhnout až 180 decibelů, záleží na ráži a dalších okolnostech. Druhým je třesk, které vyvolává rychle letící kulka. S tímto zvukem se nic udělat nedá, kromě možnosti použít náboje s nízkou rychlostí. Tlumiče se proto zaměřují na první ze zvuků. Jejich použitím lze zpomalit tok plynů u ústí hlavně a tím hluk omezit.

Tlumiče nejsou uvnitř stejné

Uvnitř tlumiče je řada přepážek, které které mají pomoci ze zpomalením. Rozdělují zařízení na několik komor. První z nich je největší, v ní plyn expanduje a pak je řada menších. Existuje velké množství designů, které lze využít. I na videu je vidět, že se jednotlivé tlumiče mohou lišit. Stejně tak je možné použít různé materiály, případně různé vložky a další speciality, které mohou pomoci hluk ztlumit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ale tichého zabijáka z vás rozhodně neudělají. Běžný tlumič na pušku M4, která při výstřelu vydává hluk kolem 165 decibelů, testovala třeba americká námořní pěchota. Dokázal ztlumit hluk o 20 decibelů. I když některé z tlumičů dokáží být ještě účinnější, i tento zvuk je stále velmi hlasitý. Ale méně a spolu s menším zábleskem dokáže nepříteli ztížit vaši identifikaci. Chrání i uši střelce před velkým hlukem, který je nepříjemný a nebezpečný. Navíc zbraně s tlumičem o něco méně kopou, takže mohou zvýšit přesnost střelby. Věděli jste o tom?

Zdroj: Wearethemighty, Myslivost

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články