Japonské zbraně děsí čínské vojenské stratégy. Podívejte se na děsivou výzbroj, která je jejich chloubou

Čínsko-japonské spory jsou stále intenzivnější, což nutí plánovače na obou stranách přemýšlet o průběhu možného střetnutí. Jaké trumfy mají japonské ozbrojené síly?

i Zdroj fotografie: Japanese Navy / Creative Commons / CC BY
                   

Čínsko-japonské vztahy nebyly nikdy příliš dobré, nemalou měrou v důsledku brutální japonské okupace Číny v době Druhé světové války. Tato rána není zacelena ani po téměř osmdesáti letech. A co hůř, vyvstávají nové problémy (např. spory o ostrovy Senkaku), které hrozí tím, že v blízké budoucnosti přerostou v otevřený konflikt. Na jaké zbraně by v něm spoléhalo Japonsko především?

Ponorky třídy Soryu

Třída Soryu představuje možná nejpokročilejší nejaderné útočné ponorkysvěta. Jedná se o rychlé ponorky (pod vodou se mohou pohybovat rychlostí až 20 uzlů) s dlouhou výdrží při ponoření. Výzbroj tvoří 20 vysokorychlostních torpéd (Typ 89) vypouštěných z šesti torpédometů a americké protilodní střely typu Harpoon.

Z ponorek lze potom vypouštět i řízené střely pro útoky na pozemní cíle nepřítele. Jakkoliv je japonská doktrína zacílena na čistě defenzivní činnost, v případě konfliktu by se to mohlo rychle změnit. Koneckonců debata o tom, že by měly být armádě „rozvázány ruce“ se v Japonsku již vede. V poslední době Japonsko navýšilo počet těchto ponorek na 22.

Stíhací letouny F-15J

Japonská verze americké F-15 vyráběná v závodech Mitsubishi Heavy Industries je skvělým strojem určeným k vybojování a udržení vzdušné nadvlády. F-15J může nést střely AAM-5 s infračerveným naváděním a především střely AAM-4B s aktivním radarovým naváděním, což je výzbroj, kterou Čína ve svém arsenálu zatím nemá.

iZdroj fotografie: Uživatel Fae / Creative Commons / CC BY

Raketové torpédoborce třídy Atago

Torpédoborec třídy Atago má výtlak srovnatelný s křižníkem z období Druhé světové války. Lodě vybavené americkou technikou mohou sloužit především jako velmi efektivní platforma protivzdušné obrany. Střely SM-2 typu země-vzduch, balistické interceptory raket SM-3 stejně jako protiponorkové a protilodní munice dělají z tohoto torpédoborce velmi silnou zbraň.

Víceúčelové lodě třídy Izumo

Plavidla třídy Izumo jsou většinou prezentovány především jako platformy pro operace helikoptér s průzkumnými nebo protiponorkovými úkoly. V poslední době se ale spekuluje i o možnosti, že by nesly letouny páté generace F-35. Lodě třídy Izumo mohou plnit i úkoly podpory při obojživelných operacích.

iZdroj fotografie: Kaijō Jieitai / Creative Commons / CC BY

V neposlední řadě nelze zapomínat, že Japonsko má na své straně i americkou armádu. Vzájemná smlouva o spolupráci znamená, že Čína musí počítat s tím, že jakýkoliv konflikt s Japonskem bude pravděpodobně znamenat i konfllikt se Spojenými státy.

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články