Japonské zbraně děsí čínské stratégy | ArmádníZpravodaj.cz

Japonské zbraně děsí čínské vojenské stratégy. Podívejte se na děsivou výzbroj, která je jejich chloubou

Čínsko-japonské spory jsou stále intenzivnější, což nutí plánovače na obou stranách přemýšlet o průběhu možného střetnutí. Jaké trumfy mají japonské ozbrojené síly?

i Zdroj fotografie: Japanese Navy / Creative Commons / CC BY
                   

Čínsko-japonské vztahy nebyly nikdy příliš dobré, nemalou měrou v důsledku brutální japonské okupace Číny v době Druhé světové války. Tato rána není zacelena ani po téměř osmdesáti letech. A co hůř, vyvstávají nové problémy (např. spory o ostrovy Senkaku), které hrozí tím, že v blízké budoucnosti přerostou v otevřený konflikt. Na jaké zbraně by v něm spoléhalo Japonsko především?
Ponorky třídy Soryu

Třída Soryu představuje možná nejpokročilejší nejaderné útočné ponorkysvěta. Jedná se o rychlé ponorky (pod vodou se mohou pohybovat rychlostí až 20 uzlů) s dlouhou výdrží při ponoření. Výzbroj tvoří 20 vysokorychlostních torpéd (Typ 89) vypouštěných z šesti torpédometů a americké protilodní střely typu Harpoon.

Z ponorek lze potom vypouštět i řízené střely pro útoky na pozemní cíle nepřítele. Jakkoliv je japonská doktrína zacílena na čistě defenzivní činnost, v případě konfliktu by se to mohlo rychle změnit. Koneckonců debata o tom, že by měly být armádě „rozvázány ruce“ se v Japonsku již vede. V poslední době Japonsko navýšilo počet těchto ponorek na 22.

Stíhací letouny F-15J

Japonská verze americké F-15 vyráběná v závodech Mitsubishi Heavy Industries je skvělým strojem určeným k vybojování a udržení vzdušné nadvlády. F-15J může nést střely AAM-5 s infračerveným naváděním a především střely AAM-4B s aktivním radarovým naváděním, což je výzbroj, kterou Čína ve svém arsenálu zatím nemá.


iZdroj fotografie: Uživatel Fae / Creative Commons / CC BY

Raketové torpédoborce třídy Atago

Torpédoborec třídy Atago má výtlak srovnatelný s křižníkem z období Druhé světové války. Lodě vybavené americkou technikou mohou sloužit především jako velmi efektivní platforma protivzdušné obrany. Střely SM-2 typu země-vzduch, balistické interceptory raket SM-3 stejně jako protiponorkové a protilodní munice dělají z tohoto torpédoborce velmi silnou zbraň.

Víceúčelové lodě třídy Izumo

Plavidla třídy Izumo jsou většinou prezentovány především jako platformy pro operace helikoptér s průzkumnými nebo protiponorkovými úkoly. V poslední době se ale spekuluje i o možnosti, že by nesly letouny páté generace F-35. Lodě třídy Izumo mohou plnit i úkoly podpory při obojživelných operacích.


iZdroj fotografie: Kaijō Jieitai / Creative Commons / CC BY

V neposlední řadě nelze zapomínat, že Japonsko má na své straně i americkou armádu. Vzájemná smlouva o spolupráci znamená, že Čína musí počítat s tím, že jakýkoliv konflikt s Japonskem bude pravděpodobně znamenat i konfllikt se Spojenými státy.

Zdroj: NationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 2177 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka