Japonsko může bránit špičková raketa Kawasaki, docela univerzální a téměř nezasažitelná; podobná, jakou má Rusko

Vlastní řízená střela by Japonsku umožňovala mnohem lépe reagovat na sílící agresi okolních zemí. Vyrovnat by se přitom mohla americké a ruské alternativě.

Střela BGM 109 Tomahawk i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Japonská obrana byla ještě donedávna založena na strategii obrany svého území, ale v poslední době tamní vláda i veřejnost svůj postoj mění. Hlavně pod vlivem rostoucí agresivity Číny a Ruska v oblasti země vycházejícího slunce a nevyzpytatelnosti severokorejského režimu Japonsko pochopitelně hledá možnost, jak se aktivně bránit a zároveň mít možnost aktivně ničit nepřátelské cíle ve velké vzdálenosti. S tím mu pomohou nejenom objednané americké řízené střely BGM-109 Tomahawk, ale také vlastní označované jako KHI SSM.

Střela proti pozemním cílům, možná i lodím

O střele pravděpodobně vyvíjené společností Kawasaki Heavy Industries toho zatím moc známo není, takže jin leze tak dobře odhadovat. Podle všeho by měla vzniknout varianta se schopností zasahovat pozemní cíle, jednalo by se tedy o jakýsi ekvivalent amerických Tomahawků a ruských Ch-101. Vzniknout vy ale mohla i varianta se schopností zasahovat cíle na hladině moře.

Japonskou střelu bude nejspíše možné odpalovat z pozemních odpalovačů, lodí, ponorek i letadel, což by ji činilo velmi univerzální. Její dosah by měl přitom vycházet na více než 1000 kilometrů, i když například střely vypouštěné z letadel by mohly mít dosah ještě větší. Střela by měla být obtížně zachytitelná protivzdušnou obranou, takže se nejspíše bude pohybovat v extrémně malých výškách – a vyloučeno není ani použití nějakých technologií stealth. Už těmto schopnostmi ji lze označit za špičkovou, v praxi by mohla být mimořádně účinná.

Střela bude odolná proti rušení

Střela KHI SSM by mohla měřit 6 až 10 metrů a pohánět by ji měl turbodmychadlový motor KJ-300 – jen pro porovnání, americký Tomahawk s posilovačem má délku 6,25 metrů. Japonská střela by dosahovala cestovní podzvukové rychlosti Mach 0,8 a měla by inerciální a satelitní navádění prostřednictvím GPS; v závěrečné fázi letu pak i infračervené a radarové, což by ji činilo mimořádně odolnou proti rušení, a nejspíše jí i zajistilo vysokou přesnost.

Zatím není jasné, jak velikou hlavici by střela nesla, ale při plánované velikosti by to mohlo být kolem 0,5 tuny, podobné zbraně pak mívají i speciální penetrátory k průniku do odolnějších cílů. Japonsko již zahájilo stavbu plavidel, z nichž by mohly být střely v budoucnu odpalovány, ale nejspíše by je umístilo i na pevninu. Ve výzbroji by se mohla KHI SSM objevit v druhé polovině 20. let 21. století.

Jak si povede japonská střela oproti jiným?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články