Rakety Javelin jsou vyráběny již jen v nejnovější verzi. Disponují novou hlavicí, která je i proti neobrněným cílům

Protitankové střely Javelin se proslavily jako velmi účinné především v současném boji Ukrajiny proti ruským tankům. Existuje jich více typů a jsou neustále vylepšované.

i Zdroj fotografie: Stuart A. Hill / Creative Commons / OGL
                   

Ačkoli vojáci z praxe na protitankové komplety FGM-148 Javelin doslova pějí chválu, jejich vývoj se nezastavil. Účinnost těchto zbraní se projevila především na Ukrajině, kde mají mít na svědomí velký počet ruských tanků a dalších obrněných vozidel. Dobrou zprávou je, že všechny nové střely, které nyní opustí výrobní linky, budou tou nejmodernější existující verzí. O Javeliny je nyní velký zájem, protože se musí nahradit zásoby darované Ukrajině, navíc je chce více armád.

Střely byly opakovaně modernizovány

Protitankové Javeliny slouží v ozbrojených silách již od roku 1996, jedná se tedy o relativně starší konstrukci. Faktem ale zůstává, že byla postupem času různými způsoby vylepšována. Například se zvýšil dosah odpalovaných střel. V minulosti byly schopny zasahovat cíle do vzdálenosti jen 2,5 kilometru. Ovšem ty nejmodernější mají dolet až 4 kilometry a jsou na tuto dlouhou vzdálenost smrtelně účinné.

Výrobce raket, kterým je spojenectví zbrojních gigantů Raytheon a Lockheed Martin, oznámil, že v současné době již produkuje jen nejnovější verzi střel, jež je označována jako verze F. Vznikla v rámci programu nazvaného Spiral 2 z předchozí verze E. Vyráběna byla od roku 2006, i když později ji ještě vylepšili. Verze F se začala vyrábět v roce 2020. V současné době má být ve vývoji verze G, která by měla dostat nechlazený vyhledávač cíle.

Od předchozích je odlišná ve dvou základních ohledech. Stejně jako u vylepšeného modelu E z roku 2017 je zde analogový řídící systém nahrazen jedinou digitální deskou. Ale významnější je pravděpodobně použití nové víceúčelové hlavice. Předchozí modely byly vybaveny tandemovou hlavicí, jež byla účinná proti silně pancéřovaným cílům a reaktivnímu pancíři. Nový typ tyto schopnosti zachovává, ale zvyšuje se jeho účinnost proti slabě pancéřovaným vozidlům nebo živé síle.

iZdroj fotografie: New Zealand Defence Force / Public Domain

Javelin není lehký, ale účinný

FGM-148 je protitankový systém, jenž se skládá z vícenásobně použitelného odpalovače se zaměřovacím zařízeném a samotné střely, kterou lze do odpalovače opakovaně nabít. Hmotnost celého zařízená je 22,3 kilogramu, z toho jedna střela váží 15,9 kilogramu. Zbraň může obsluhovat jeden voják, ale většinou bývá obsluha dvoučlenná, přičemž druhý člen může nést náhradní munici.

Javelin má několik výhod. Kromě velkého dosahu je to skutečnost, že z odpalovače je střela jen vymrštěna, hlavní pohon se zapálí až poté, čímž výstřel neprozrazuje pozici obsluhy. Střela je typu vystřel a zapomeň, po zaměření a odpálení si pamatuje charakteristiku cíle a sama se na něj navede. Může útočit po přímé dráze, ale většinou vystoupá do výšky až 150 metrů a na tank udeří shora, kde je jeho pancéřování nejslabší. Poradit si dokázala i s mřížovou obranou, kterou Rusko instalovalo nad své tanky.

Jaké vylepšení byste navrhovali pro střelu Javelin?

Zdroj: DefenseNews, BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články