Tichá smrt: k čemu a jak se používají tlumiče na střelných zbraních

Tlumič na zbrani dokáže zmírnit hluk výstřelu, ale oproti všeobecnému přesvědčení výstřel rozhodně nebude tak tichý, jak například ukazují některé filmy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnohé kriminální, ale například i válečné filmy z moderní doby se neobejdou bez jedné součástky, která je připevněna ke zbrani. Je jí tlumič na hlavni, jehož úkolem je zmírnit hluk vydávaný výstřelem. To tlumiče opravnu umí, i když i tak bude zvuk stále dost slyšitelný. Tlumiče se skutečně používají i v reálném životě, i když nejspíše trochu jinak, než si lidé většinou myslí.

Lovit s tlumičem je přikázáno i zakázáno

Hlavními odběrateli tlumičů nejsou zločinci ani armády. Tím, kdo si je nejčastěji na své zbraně dává, jsou dnes lovci. Tišší výstřel totiž znamená, že nebudete tolik plašit divokou zvěř v lese. Někde jsou z tohoto důvodu tlumiče dokonce povinností. Na druhou stranu ale existují země, kde je používání tlumiče civilními osobami zakázané – pokud byste si ho na pušku namontovali, hrozí vám ztráta zbrojního průkazu, pokuta, nebo dokonce vězení.

Další velkou skupinou, která si tlumiče pořizuje, jsou sportovní střelci. Důvod je jednoduchý. Jestliže nechtějí mít celý den na uších sluchátka, musí snížit hluk ze své zbraně. Proto je tlumič vítaný. Navíc je prokázáno, že ve většině případů namontování tlumiče na zbraň zlepšuje její přesnost, což je kromě potlačení hluku vítaný efekt. Na druhou stranu tlumič není malé zařízení a může zvýšit hmotnost zbraně třeba o půl kilogramu. To je pak opravdu znát.

Přesnosti a potlačení hluku si cení samozřejmě i armáda. Navíc má tlumič často i další výhodu. Tím, že je namontovaný na konci hlavně a tlumí plyny, které z ní vychází, dokáže pohltit i záblesk, jenž výstřel provází. To je užitečné především v noci, kdy by mohl prozradit pozici střelce. Správně nasazený tlumič dobrého typu také slouží jako jakási úsťová brzda, která umí snižovat zpětný ráz zbraně.

iZdroj fotografie: Uživatel Cortland / Public Domain
Pistole, útočná puška a samopal s tlumičem

U automatických zbraní je problém zpětný tah

I když tlumič zlepšuje přesnost, mění také místo, kam střela dopadne, protože mění některé vlastnosti zbraně a projektilu. Proto je třeba po nasazení tlumiče zbraň zastřílet a přesně seřídit mířidla a už na něj nesahat. Pro armádní využití mají tlumiče další nevýhodu, která se týká především automatických zbraní. Protože tlumič snižuje rychlost plynů z hlavně, ty se při opakovaných rychlých výstřelech hromadí, což může vést k efektu zpětného tahu.

Tlak těchto plynů se může do hlavně vracet, a dokonce být nepříjemný až nebezpečný pro střelce, protože může spolu se žhavými spalinami vycházet někde ze zadní části zbraně. Také to znamená, že se tato zbraň velmi rychle zanáší, což může způsobit například její zaseknutí. Proto se nyní konstruují i různé takzvané odvětrávané tlumiče, které by zpětný tah minimalizovaly. Protože udělat správný a účinný tlumič je velké umění.

Jaké jsou podle vás největší výhody střelby s tlumičem?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Putin: Západ využívá Ukrajince k jedinému účelu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověký artefakt vyjevil dávnou tajnou zprávu. Objevila se díky staletí starému principu „kouzelného zrcadla“
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopr vám uleví od banalit, ale napomáhá i v léčbě závažných nemocí: Vše, co o jeho použití potřebujete vědět
adbz.cz
adbz.cz
Srpen je ideální čas pro další výsadbu – od okrasných rostlin až po jahody. Vytáhněte se před sousedy znalostmi profesionálů