Jak bude teoreticky probíhat třetí světová válka? Jedno je jisté, kromě dronů a satelitů se zapojí i jaderné ponorky

Čína opět dává na vědomí svoji sílu. Země vyvinula jaderné ponorky, které jsou připravené na třetí světovou válku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Zdali dojde, či nedojde ke třetí světové válce, je předmětem mnoha debat. Někteří zastávají názor, že válka nebude. Jako argument předkládají existenci zbraní hromadného ničení, které by vedly k destrukci celé planety. Jiní se přiklánějí k možnosti, že třetí světová válka je jen otázkou času. Vezmeme-li v úvahu pouze rychlost, se kterou světové velmoci pokračují ve zbrojení, přiklonili bychom se nejspíš ke druhé variantě. Čína kupříkladu vyvinula jaderné ponorky, které na válku prakticky čekají.

Jaderné ponorky s balistickými střelami

Začátkem května odvysílala indická televizní stanice WION krátkou reportáž pojednávající o Čínských jaderných ponorkách. Čína v ní představuje svá vylepšená plavidla, která jsou schopná nést a střílet balistické střely. Na vývoji jaderných ponorek (potažmo zbraní celkově) pracovala země již několik let a není tajemstvím, že je v této oblasti velmi pokročilá. Úspěšně vyvinula jaderné ponorky s označením Typ 092 a Typ 094. V současné době pracuje Čína na vývoji ponorky s označením Typ 096.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyřazená čínská jaderná ponorka Typ 091

Jedna jaderná ponorka Typ 094 by stála v přepočtu přibližně 15 622 000 Kč. V loňském roce měla Čína v provozu údajně šest těchto ponorek. Ponorka je vyzbrojená šesti 533 milimetrovými torpédomety a dvanácti mezikontinentálními balistickými raketami JL-2 SLBM (Submarine-launched ballistic missile, balistická střela odpalovaná z ponorky). Každá z raket má dostřel až 7 200 km a nese jednu megatunu TNT. Hlavice raket může být samostatná, nebo kombinovaná.

Nová ponorka Typ 094A

Modernizací ponorky Typ 094 získala Čína ještě děsivější válečnou zbraň – ponorku Typ 094A. Typ 094A je jaderná ponorka, která je schopná střílet rakety s nukleárními hlavicemi. Rakety mají dostřel 10 000 km a mohou být vybaveny buď jednou hlavicí, nebo 3 – 8 menšími MIRV (multiple independently targetable reentry vehicle), které mohou každá směřovat na jiný cíl. Technologií MIRV disponují v současné chvíli pouze Čína, Rusko, USA, Francie a Velká Británie.

iZdroj fotografie: Wilson44691 / Creative Commons / CC0
MIRV (multiple independently targetable reentry vehicle)

Čína nicméně slíbila, že jako první útočit atomovými zbraněmi nebude. Fakt, že atomové zbraně vlastní, jí má pomoci posílit sílu případného odvetného úderu proti jejím nepřátelům. Podle čínských předpokladů jsou výše uvedené ponorky zcela schopné zaútočit na USA a způsobit mu citelné škody. K tomu snad nelze dodat nic jiného, než výrok Alberta Einsteina: „Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny“ a doufat, že se mýlil.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články