Kolik listů papíru zastaví projektil ráže .50?

Antimateriálové pušky jsou určené k ničení méně obrněných vozidel a střelbě na velmi dlouhou vzdálenost. Kulky, které se z nich vystřelují, mají obrovskou sílu.

i Zdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public domain
                   

Takzvané antimateriálové pušky nejčastěji využívají náboje .50 BMG také označované jako 12,7 × 99 milimetrů NATO. Jde o střelivo, kterým dokázal kanadský odstřelovač zabít člena Islámského státu na vzdálenost 3 450 metrů. Používá se také do těžkých kulometů, jako je například M2 Browning. Existují různé druhy střel, například zápalné, ale nejčastěji používané jsou celoplášťové nebo protipancéřové. Ochrana proto nim není jednoduchá, klasická neprůstřelná vesta rozhodně nepomůže.

Napsaný projev zachránil prezidenta

Ovšem otázkou je, co projektil takové ráže dokáže zastavit. Nadšenci se například pokusili zjistit, jak by si s ním poradil papír. Samozřejmě ne jeden, ale celý stoh klasického kancelářského papíru. Může se to zdát neuvěřitelné, ale je to možné. Například se traduje historka, že amerického prezidenta Theodora Roosevelta zachránil před kulkou atentátníka projev, který byl napsaný na 50 stranách.

Papír, ač se to nezdá, je hustý materiál a při dostatečné vrstvě nebude lehké jej prostřelit. Již několik listů papíru je obtížné roztrhat. Když nadšenci testovali, jak to zvládne revolver kalibru .22, tedy velmi slabá zbraň, a jiný, používající extrémně silné náboje .500 S&W Magnum, rychle se to ukázalo. Slabá střela neprolétla ani prvním balíkem s 500 listy kancelářského papíru. Silný projektil se zastavil ve třetím balíku.

Silný projektil prorazí i 25 milimetrů oceli

Ovšem náboje do antimateriálových pušek jsou zcela něco jiného, než střelivo do revolverů, jejich síla je nepopiratelně větší. Byl po první světové válce vyvinut Johnem Browningem především do protiletadlových zbraní, ale brzy našel i jiné využití. Na 200 metrů dokázal prorazit 25 milimetrů homogenní válcované oceli a byl proto použitelný proti obrněným vozidlům i tehdejším lehkým tankům.

iZdroj fotografie: Richard C. Wysong II / Public domain
Porovnání nábojů, vlevo .50 BMG

Papír samozřejmě není ocel a tak ho je třeba více. Přesto se ukázalo, že běžný celoplášťový projektil se zastavil v sedmém kancelářském balíku. K jeho zastavení tedy bylo zapotřebí 3 000 až 3 500 listů papíru gramáže 80. Možná trochu překvapením mohl být výsledek protipancéřového projektilu. Papír se evidentně chová jinak. I zde se tato střela zastavila v sedmém balíku. Takže je jasné, že papír je schopen pomoci, ale kdybyste si z něho chtěli udělat vestu, asi byste se pěkně pronesli a byli neohrabaní.

Jaký běžný materiál by podle vás dokázal zastavit kulku antimateriálové pušky?

Zdroj: Techinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články