Rusko vyvíjí komplexní bojový systém, který konečně propojí všechny armádní složky. Co to znamená pro zbytek světa?

Ruská federace testuje zařízení, které by umožnilo propojit různé druhy jejich jednotek. NATO již podobný má, zvyšuje zásadně efektivitu ozbrojených sil.

i Zdroj fotografie: Uživatel Rulexip / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko má bezesporu řadu špičkových zbraní, mezi které patří například stíhač páté generace Su-57. Ačkoli se vyrábí jen několik měsíců a produkce nabíhá, je jasné, že bude potřebovat jeden díl. Datalink, který by tuto špičkovou stíhačku propojil s ostatními složkami ruských ozbrojených sil. Bez něho bude letoun jen dobrá stíhačka, ale ne komplexní bojový systém.

V provozu jsou staré verze

Rusko nějaké datalinky má. Například systém Raduga, který je na stíhačích MiG-31. Existují i systémy TKS-2, TKS-2M a další. Jde však o datalinky první generace, které současnému modernímu bojišti nestačí. Nejsou integrovány do všech složek ozbrojených sil. A navíc mají již nedostatečné přenosové rychlosti. Nyní Rusko pracuje na opravdu novém datalinku, který se jmenuje OSNOD.

iZdroj fotografie: Unsplash
MiG-31

Měl by se stát ekvivalentem systému Link-16, který využívá NATO. Slibuje minimálně dvojnásobnou rychlost přenosu dat než kterou umožňovaly dosavadní systémy. Měl by být také mnohem více odolný proti rušení nepřítelem nebo možnosti z něho čerpat informace. A především propojení letadel s pozemními a námořními silami Ruska.

Osadí ho na více letounů

Datalink byl podle dostupných zpráv poprvé otestován v roce 2019. Ačkoli byl primárně určen pro stíhačky Su-57, neznamená to, že se neobjeví i na jiných strojích. Je jisté, že má být integrován do letounů Su-30SM. Ale není jasné, zda se objeví ve vyráběných letadlech typu Su-35 a MiG-35. Objevily se i úvahy o jeho montování na drony. A samozřejmě existují terminály pro pozemní a námořní síly.

iZdroj fotografie: Depositphotos
S-400

Sdílení informací je velmi užitečná vlastnost. Protože ne každý systém vidí vše a pokud získá data odjinud, může je využít. Propojení stíhačů páté generace a letounů AWACS například s raketovým systémem S-400 může přinést zcela nové schopnosti. Pravdou je, že mnohé ruské systémy mohou být do datalinku zapojeny obtížně, jsou totiž závislé na rozhodování lidské obsluhy. Ale i přes to mohou být ruské síly sdílející informace blíže, než si někteří lidé myslí.

Zdrok: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články