M2 Browning: kulomet, který už oslavil sté narozeniny

Zdá se to až neuvěřitelné, ale těžký kulomet M2 Browning, který poprvé spatřil světlo světa jako prototyp už v roce 1918 a je mimochodem starší než Československo, je stále ještě aktivně využíván mnoha armádami světa.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Také česká armáda těmito kulomety disponuje. Pravda, za oněch sto let přišel výrobce s mnoha zlepšováky, ale základní princip i konstrukce zůstávají věrné originálu, který představil americký průmyslník John Browning před více než sto lety.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zvládne až 600 ran za jednu minutu

Pod vlivem první světové války

První světová válka byla konfliktem, který jednoznačně prokázal užitečnost a účinnost kulometů. A dokázala také, že ruční pěchotní zbraně jako tehdejší pušky jsou naopak neúčinné proti prvním obrněným vozidlům a dokonce i letadlům, konkrétně německému vzdušnému obrněnci Junkers J.I. A tak začala americká armáda poptávat zbraň s vysokou kadencí i dostatečným kalibrem, která by zároveň byla relativně snadno přenosná. Tuto výzvu John Browning vyslyšel.

Proti obrněným vozidlům i letadlům

Na úspěšném konceptu je dnes postavena celá řada typů kulometů odvozených od standardního M2 Browning, například jeho protiletadlové varianty. Obyčejný M2 Browning je nicméně stále nejrozšířenější a objevuje se jako pěchotní zbraň, ale častěji jsou jím vyzbrojena vojenská vozidla, případně vrtulníky, letadla či čluny. Jeho základní charakteristiky jsou:

  • Typ náboje: .50 BMG (12.7×99mm NATO)
  • Kadence: 450-600 ran za minutu
  • Účinný dostřel: 2 000 m
  • Hmotnost: 38 kg
iZdroj obrázku: Pixabay.com
M2 Browning má dostřel až dva kilometry

Jako zbraň pro snipery

M2 Browning zasáhl prakticky do všech významnějších konfliktů od třicátých let dvacátého století až dodnes, zvláštní roli ovšem sehrál ve válkách v Koreji a ve Vietnamu. Tam jej totiž američtí mariňáci, z nichž nejznámější byl Carlos Hathcock, úspěšně používali jako zbraň pro snipery. Hatchcock dokonce stanovil rekord, když se mu prokazatelně podařilo odstřelit nepřítele na vzdálenost 2 250 metrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články