Neprůstřelná vesta z jídelních lžic by asi možná byla. Záleží ale na tom, z jakých lžic a proti jakému projektilu by měla chránit

V posledních desetiletích se rozvinulo několik technologií, které lidi dokáží ochránit před projektily lehčích střelných zbraní. Není to ale vůbec jednoduché.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Už nejspíše od vynálezu střelných zbraní existují historky o tom, jak nějaký předmět dokázal lidi ochránit od projektilu, který je měl zabít. Buď se od něho odrazil nebo uvízl. Je to oblíbené klišé například béčkových autorů detektivek. Dnes víme, že plánovaně zastavit střelu z ruční zbraně umí především profesionální neprůstřelné vesty. Ty kvalitní s keramickými nebo titanovými pláty si na větší vzdálenost poradí i s útočnými vojenskými puškami.

Rozhodovala by síla zbraně i lžíce

Čtenáři detektivek přímo hltají příběhy, kdy střele vraha hlavního hrdiny se do cesty postavil v jeho náprsní kapse nějaký předmět, a zachránil mu život. Překvapivě tím neprůstřelným předmětem bývají často i různé knížky, kovové tabatěrky, apod. Nejčastěji to bývají drobné kovové předměty, které takto svému nositeli v přestřelce ručními zbraněmi v nejedné detektivce „pomohly“ přežít.

Ale jak by si vedla v takové fiktivní přestřelce lehkými ručními palnými zbraněmi například taková jídelní lžíce, kterou by měl někdo v kapse, je samozřejmě zajímavá otázka. Je jasné, že lžíce není žádným speciálním či silným materiálem. Na videu se je jeden ze šílených youtuberů rozhodl otestovat lžíci proti pistoli kalibru .22. Je nutno poznamenat, že jde o malou a slabou ráži a výsledky proti střelám například z pistole Desert Eagle, která je považovaná téměř za ruční dělo, by byly jistě zcela jiné. Ale i slabší zbraní po vás někdo může střílet.

Asi první věcí, kterou je třeba říci, že z hlediska materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, lžic existuje velké množství. Kovové bývají z nerezové oceli, ale i z hliníku nebo ze stříbra. Samotný hliník je pro tento účel moc měkký a z jeho odolnějších slitin, jako například z duralu, nikdo lžíce nevyrábí. A stříbro by po kapsách nejspíše nikdo nenosil, leda tak jako památku. Proto je nerezová ocelová lžíce pro náš pokus asi ta nejvhodnější. Ale i zde existuje u různých lžic mnoho rozdílů, především v síle materiálu. Existují lžíce, které prsty snadno ohnete, jak jsou slabé.

Slabá lžíce neodolá, silná ano

Obyčejná slabá „plechová“ lžíce je opravdu jen na polévku. Tou při střelbě projde i kalibr .22. Ale ukazuje se, že poctivá lžíce z dostatečně silné oceli je něco úplně jiného. V ní zůstává po zásahu jenom důlek. Podobně dopadají i jiné kuchyňské potřeby z materiálu ušlechtilé nerez oceli, například větší servírovací lžíce nebo naběračka na zmrzlinu. Střelbu zadrží i silný sekáček, ale ten se po zásahu vystřeleným projektilem většinou rozlomí, protože jeho kovové tělo bývá díky tlouštce a zakalení materiálu sice velmi tvrdé, ale křehké.

Nikoho nepřekvapí ani výsledek „testování“ tlustého dna litinové pánve. I ta při zásahu do středu bez problému odolá. Vzhledem k technologii výroby však může vzniknout otvor po zásahu v místě, kde se rovné dno pánve spojuje s okrajem a bočními stěnami pánve. Po zásahu vystřeleného projektilu do tohoto „prohnutého“ místa se prostě materiál pánve v místě zásahu „vylomí“.

iZdroj fotografie: Mauro Cateb/ Creative Commons / CC BY-SA
Lžíce

Při laických testech bylo zkoušeno, zda silné dno běžné kuchyňské litinové pánve odolá projektilu vystřeleného i z antimateriálové pušky kalibru .50. Podle očekávání pro něj nebylo žádnou překážkou, však je také tato střela určena i k likvidaci slaběji obrněných vozidel. Ale je jasné, že funkci neprůstřelné vesty, pokud budete mít v náprsní kapse onu na počátku tohoto článku vzpomínanou širokou polévkovou lžíci z kvalitní nerez oceli a někdo Vás do ní zasáhne slabší zbraní, by při troše fantazie nejspíše takováto polévková lžíce zastat mohla.

Zdroj: Techinsider

Které předměty z kuchyně podle vás mohou účinně zastavit projektil střelné zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina dostane velkou pomoc. Nově dodané tanky budou něčím výjimečné
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Výhody platební brány pays proti konkurenci
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Snižuje riziko rakoviny kůže, je šetrná k srdci a zlepšuje zrak: Proč pravidelně jíst mrkev
adbz.cz
adbz.cz
Microgreens: Zásobárnu vitamínů si snadno vypěstujete doma