Navzdory tomu, že se materiály stále odlehčují, vojáci nosí pořád těžší a těžší vybavení. Jak je to možné?

Zatížení vojáků se stále zvyšuje. S rostoucími bezpečnostními a ochrannými prvky roste i hmotnost celkového vybavení vojáků v boji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úroveň vojenského vybavení je stále vylepšována. S těmito inovacemi bohužel často roste i hmotnost, kterou následně vojáci musí nosit s sebou při různých operacích a misích. Větší váha zbraní a všeho potřebného vede ke snížení efektivnosti armádních příslušníků. Ti rychleji přicházejí o sílu, která se jim může později hodit. Řešením tohoto problému by mohla být nová technologie vesty, která má sloužit především americkým vojákům pro odlehčení vybavení.

Vývoj vybavení v průběhu času

V průběhu času a bojů se vybavení vojáků postupně měnilo. Nejdříve byly těžké zbraně, ale poměrně málo vybavení. S postupem času se však začala situace měnit a vzrostla potřeba jakési ochrany vojáků. S modernizací výbavy rostla také hmotnost, což bylo nežádoucí. Zbraně a vybavení se tedy začaly odlehčovat. V konečné fázi přesto k nějak výraznému odlehčení vojáků nedošlo, protože se stále přidávaly nové a nové věci do vybavení, takže hmotnost nadále rostla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Americká armáda plánuje výrobu nové odlehčené vesty

Dnešní voják je v akci zatížen nejvíce ze všech dob bojů. S tím se však rozhodla bojovat americká armáda vyvinutím nové balistické vesty, která bude při stejném stupni ochrany vážit až o 20 % méně. Její hmotnost se bude pohybovat okolo 11 kg, což je přibližně o 2 kg méně než ta současná. Nová vesta by měla šetřit síly příslušníků armády v akci a výrazně zlepšit obratnost díky její menší tloušťce. Pokud tedy nebude tato hmotnost zpátky vyvážena například municí, bude mít nový vynález pozitivní vliv na efektivitu vojáků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože se postupem času snaží návrháři vojenského vybavení vojákům ulehčit zatížení, celková hmotnost vojenského vybavení narůstá vlivem dalších doplňků pro ochranu. Například ochranná helma pro vojáky váží stejně, jak vážila dříve, jenom je odolnější a pevnější. Stejně tak je tomu i u jiného vybavení.

Robotické exoskeletony podpoří přirozený pohyb těla

Ve většině případů při snížení hmotnosti na jedné straně, dojde k nějakému doplnění a zvýšení hmotnosti někde jinde. Jako možné řešení do budoucna se jeví robotické exoskeletony podporující přirozené pohyby lidského těla. Některé z těchto strojů se už dostávají do výroby. Aby se tato nová technologie dostala až k vojákům, bude muset ještě projít několika testy a dodělávkami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články