USA vyvíjí nové zbraně, které jí umožní strategicky kontrolovat ostrovy. Snadné zisky na dosah

Nové americké zbraně by měly přinést podporu námořnictvu a přispět k lepšímu kontrolování ostrovů. Přinese také levné strategické zisky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Americké námořnictvo vyvíjí nové protilodní rakety. Jednou z nich je také nová verze řízené střely, která bude odpalována z lodě Tomahawk. Další zbraně představují protilodní rakety dlouhého doletu, které se odpalují ze vzduchu. Pomocí nových zbraní chce americká námořní pěchota pomáhat námořnictvu při boji proti nepřátelským lodím.

Rozložení po ostrovech představuje levné strategické zisky

Podle plánů by se měly námořní jednotky rozložit po ostrovech, aby mohly pomocí protilodních raket spolehlivě kontrolovat strategické oceánské body. Takové nasazení by mohlo přinést levné strategické zisky. Nové rakety námořní pěchoty jsou navíc kompatibilní s námořními loděmi, které je také mohou využívat v případě potřeby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro podobný krok se rozhodla i Čína

Podobné plány na ovládání ostrovů má také Čína, která modernizuje a rozšiřuje své námořní síly. Podle nedávných počtů mají k dispozici čínské námořní síly přibližně 650 velkých lodních plavidel. To je více lodí než provozuje americké námořnictvo, pro které představuje Čína určité nebezpečí.

Ve hře je také přepracování stávajících dělostřeleckých raketových systémů

Některé americké útočné ponorky by měly být také do budoucna vybaveny staršími protilodními raketami Harpoon. Vylepšená verze těchto raket má aktivní hledač radaru a hlavici o hmotnosti 222 kg. Může tak zasahovat cíle až na vzdálenost 112 kilometrů. Americká armáda také zvažuje možnost použití stávajících dělostřeleckých raketových systémů s vysokou mobilitou. Stačilo by je pouze přeměnit na účinné protilodní zbraně, které by mohly odpalovat širokou škálu řízených i neřízených raket.

iZdroj fotografie: Uživatel SilentK2 / Creative Commons / CC BY-SA

Stíhací letouny by mohly nově pomáhat s lokalizací cílů

Od roku 2016 americká armáda upravovala hledače na některých ATACMS pro zdokonalení schopnosti zasahovat nepřátelské lodě. Nově by mohly také stíhací letouny raketovým bateriím Marine pomáhat detekovat a lokalizovat cíle. Odpalovací zařízení HIMARS se dá rychle přemístit na místo potřeby dopravními letouny Marine KC-130.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články