Osvědčená klasika: Revolver je elegantní i smrtící zbraní, která se ani v moderní době neztratí

Oproti flintám či perkusních zbraním je obsluha revolverů velice jednoduchá a palba vysoce efektivní. Líbivá konstrukce zbraně umožňuje snadnou manipulaci.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kenzie / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ať už jste fanoušky klasických westernovek, nebo snad moderních stříleček, nikdy nestárnoucí šestiranné revolvery, spolu s jejich nezaměnitelnou konstrukcí dozajista neunikly vaší pozornosti. Ke střelbě ze starších modelů musel střelec sáhnout po střelném prachu, nábojích a zápalkách. Každou ze šesti komor ve válci následně naplnil prachem, střelou a přiložil zápalku. A přestože byl samotný postup nabíjení poněkud zdlouhavý, po jeho dokončení měl střelec k dispozici hned šest nábojů, které mohl vystřelit jeden za druhým. Což bylo s ohledem na dobu docela slušné.  

Revolvery mají stále co nabídnout

V 70. letech 19. století byly modely s tímto mechanismem nahrazeny modernějšími revolvery, které místo prachu a zápalek používaly náboje kulové. Tyto náboje byly jakousi kombinací střely (kulky), výbušniny (např. prachu) a zápalky. Vše v jediném kovovém obalu – nábojnici. I v případě moderních revolverů se náboje nadále sází do šesti komor, přičemž každá komora může být umístěna v přední části hlavně zbraně. Spoušť je umístěna na druhé straně válce, v jedné linii s hlavní.  

Základní princip takovéto zbraně spočívá ve zpětném natažení spouště, vložení nového náboje a následném uvolnění spouště jejím natažením. Díky pružině udeří kladívko spouště do nábojnice a zápalník exploduje, čímž se zapálí výbušná látka, která vžene střelu do hlavně. Vnitřní strana hlavně je lemována spirálovými drážkami, jež otáčejí střelou a zajišťují její stabilitu. Přičemž čím delší hlaveň je, tím vyšší bude stabilita letu nábojnice. Zvýšit rychlost palby pak lze například rozšířením hlavně.  

iZdroj fotografie: Uživatel Kenzie / Creative Commons / CC BY-SA
Jednočinná revolverová pistole Browning Brothers Colt z roku 1873

U prvních revolverů musel střelec před každým výstřelem natáhnout spoušť dozadu a teprve poté ji stisknout, čímž se teprve natáhl kohoutek. V případě moderních revolverů stačí stisknout spoušť jen jednou, ta se sama napne a následně klesne rovnou do potřebné pozice.

Válec revolveru by se dal vlastně označit za jakéhosi vzdáleného předchůdce kulometného pásu. Samozřejmě, bez speciálního zařízení ho nelze nabít ani zdaleka takovou rychlostí, bezpochyby se ale jedná o jeden z nejúčinnějších a nejspolehlivějších palebných systémů vůbec. Právě díky své spolehlivosti v boji, a do jisté míry také pro svůj jedinečný vzhled, se revolvery i přes malý počet nábojů využívají dodnes. 

Která ruční zbraň je vaše nejoblíbenější?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články