Osobní obranná zbraň P90 je hvězdou nejen na filmovém plátně. Speciální jednotky si jí nemůžou vynachválit

Speciální operační jednotky si oblíbily obrannou zbraň P90 vyráběnou firmou FN Herstal. Tato zbraň měla plnit požadavek prostřelení neprůstřelné vesty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z herců známého seriálu Hvězdná brána byl prvních osm sezon Richard Dean Anderson z filmu MacGyver. Celá série byla zajímavá v tom, že měla dva samostatné náčelníky štábů letectva – generála Michaela Ryana a generála Johna Jumpera v druhé části. Právě v tomto seriálu mohli diváci spatřit zbraň P90, která je velmi populární u speciálních operačních jednotek.

Hvězdná brána tým SG-1

Celá série fungovala na předpokladu, že letectvo získalo hvězdnou bránu. Ta byla vybudována v Cheyenne Mountain. Tým SG-1, vedený postavou Andersona, vykonával relativně podobnou misi jako armádní speciální síly. Jednalo se tedy o navazování přátelských kontaktů s původními obyvateli. Jednotlivé mise nakonec vedly tým SG-1 po celé galaxii i mimo ni. Během operací museli čelit nejen přátelským mimozemšťanům, ale také nepřátelským národům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbraň P90 se proslavila mimo jiné i díky televiznímu seriálu

V seriálu se kromě mimozemské technologie objevily také pozemské zbraně. Jednalo se například o zajímavou osobní obrannou zbraň P90 od FN Herstal. Ta vznikla v Belgii a její první kus v sériové výrobě spatřil svět v roce 1990. Do aktivní služby se dostala už v roce 1994 a NATO požadovalo, aby byla schopna svým nábojem prostřelit neprůstřelnou vestu.

iZdroj fotografie: Uživatel eLNuko / Creative Commons / Public Domain

P90 je velmi účinná na vzdálenosti do 200 metrů

Zbraň byla kromě zmiňovaného seriálu využívána řadou armád. Účastnila se války v Zálivu, Afghánistánu, Iráku, Občanské války v Lybyi a dalších bojů. Přestože má P90 kadenci 900 ran/minutu, nepatří mezi samopaly, ale mezi zbraně PDW (zbraň osobní ochrany). Její maximální účinný dostřel je až 200 metrů, a do zásobníku se vejde 50 nábojů 5,7 x 28mm.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články