Nové obrněné vozidlo s podvozkem Tatra | ArmádníZpravodaj.cz

Polsko-česká spolupráce na vývoji taktického obrněného vozidla 4×4 je velkou šancí na úspěch

Začátkem září se světu představilo taktické obrněné vozidlo vzniklé ve spolupráci polského a českého průmyslu, konkrétně firem HSW (Huta Stalowa Wola) a Tatra.

i Zdroj fotografie: uživatel Reise Reise / Creative Commons / CC BY
                   

Nové obrněné vozidlo je určeno pro použití coby velitelské a průzkumné vozidlo pro dělostřelecké a raketové oddíly. Jedná se o přímou reakci na poptávku polské armády po 172 kusech těchto vozidel 4×4. Polská armáda by výhledově chtěla na platformě, kterou nakonec vybere, postavit i další typy vozidel, ať již pro nesení zbraní, senzorů, měřících soustav, prostředků pro detekci chemického nebo radiačního znečištění apod.
Spolupráce s HSW je pro Tatru velkou šancí na opravdu velkou zakázku

Nové taktické vozidlo bylo vyvinuto především s ohledem na požadavky polské armády a v nadcházející soutěži je favoritem. Pokud by si polské ozbrojené síly tento koncept skutečně vybraly, silně by z toho profitovala i Tatra. Především proto, že na jejím podvozku by se následně realizovaly i dodávky dalších specializovaných vozidel. Výroba by samozřejmě probíhala v Polsku, dodávky Tatry zahrnující základní platformu, která přímo navazuje na Patriot II by však byly velmi významné.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Spolupráce s koncernem HSW je pro Tatru dobrou volbou, neboť se jedná o významného dodavatele pro polskou armádu. Jeho portfolio zahrnuje tanky Leopard 2PL, minomety RAK nebo BVP Borsuk. Vzhledem k tomu, že polská armáda preferuje nákupy u domácích výrobců, šance na úspěch v tendru je opravdu velká.

Taktické obrněné vozidlo s „tatrováckým“ podvozkem v základní verzi

Ve své základní verzi, tj. té pro přepravu vojáků, pojme vozidlo kromě dvou členů posádky i šest vojáků s plnou výzbrojí. Ty bude chránit balistická i protiminová ochrana až na úrovni 4, resp. 3a/3b. Vozidlo má pohotovostní hmotnost 13 tun, maximální hmotnost je potom 18 tun.


iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Maximální rychlost vozidla je 110 km/h a dojezd má až 700 km. Vozidlo by mělo bez větších problémů překonat 0,9 m široké příkopy, půlmetrové kolmé stěny a 1,2 metrů hluboké brody. Stroj zřetelně navazuje na prototyp Patriot II 4×4 představený na veletrhu IDET v roce 2019.

Zdroj: Defence24, Milmag

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 502 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka