Posilovací cviky z tvrdého vojenského drilu, které tělo promění k nepoznání během několika dnů

Cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu. A skutečnost, že opatření proti pandemii omezují provoz tělocvičen a fitcenter, by vás od posilování rozhodně neměla odradit.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Cvičit totiž můžete i s využitím váhy vlastního těla, není nutné využívat posilovací stroje. Inspirací vám mohou být například cviky z vojenského drilu, které vám dnes představíme.

Pořádné kliky

Kliky dělá prakticky každý, poprvé se s nimi setkáváme už jako malé děti na tělocviku nebo na různých sportovních kroužcích. Ne každý ale dělá kliky správně, nebo alespoň tak, jak je to vyžadováno od branců v armádě. Při správném kliku byste měli mít dlaně na úrovni ramen a vaše tělo by mělo být rovně propnuté, neměli byste křivit záda. Důležité je také stejnoměrné tempo – klesat do spodní polohy byste měli stejně plynule, jako se zvedáte. A stejný čas, který vám trvá zvednutí, byste měli v nejnižší poloze také vydržet.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Posilování nemusí být nijak snadné

Prkno

Klikům podobný cvik, ve kterém posilujete kompletní břišní svalstvo, se většinou v češtině nazývá prkno. Z polohy v kliku se o zem opřete oběma předloktími, přičemž lokty byste měli mít na úrovni ramen. Ruce před tělem by měly mířit mírně k sobě tak, abyste mohli spojit dlaně. V této pozici vydržte deset vteřin, pak se postavte a celý cvik opakujte v sériích s lichým počtem cviků.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Inspirujte se k cvičení v armádě

Výpady vzad

Z fitcentra možná znáte výpady vpřed, branci v základním výcviku však dělají stejný cvik obráceně – výpady vzad. Takto si skvěle procvičí celou spodní polovinu těla, hlavně stehna, lýtka a hýždě. Postavte se na rovném povrchu a dejte ruce v bok. Jednu nohu zakopněte dozadu a na druhé jděte do podřepu, dokud neskončíte v poloze připomínající lyžařský telemark. Pak se vraťte zpět do stoje a nohy vyměňte. I tady je důležitá plynulost a rovnoměrnost pohybu, celý cvik by vám měl zabrat asi dvě vteřiny. V jedné sérii byste měli udělat deset až dvacet výpadů na každou nohu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články