Ruský samopal PP-19 Bizon klame velikostí i designem, ve skutečnosti jde o rychlého zabijáka pro boj zblízka

PP-19 Bizon je unikátní ruský samopal známý svým neobvyklým designem a specifickou konstrukcí zásobník, který je podlouhlý a umístěný pod hlavní.

Samopal PP-19 Bizon i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zbraň byla vytvořena v 90. letech 20. století týmem inženýrů pod vedením Viktora Kalashnikova, syna legendárního konstruktéra Michaila Kalashnikova, který je tvůrcem známého samopalu AK-47. Cílem bylo zkonstruovat lehký a kompaktní samopal s vysokou kapacitou zásobníku a pro boj na krátké vzdálenosti; což se také podařilo.

Konstrukce PP-19 Bizon je nezvyklá, ale robustní

Tento samopal se vyznačuje pod hlavní umístěným zásobníkem se spirálovitým uložením nábojů; podobá se přitom těm, které jsou používány u některých typů granátometů. Design umožňuje uložit do zásobníku až 64 nábojů v ráži 9x18mm Makarov, případně 53 nábojů v ráži 9x19mm Parabellum, aniž by byla zbraň příliš těžká nebo nepohodlná k nošení. Tento zásobník je také příčinou neobvyklého tvaru PP-19 Bizon, který je na první pohled snadno rozpoznatelný.

PP-19 Bizon je navržen na základě konstrukce AK-74, což mu dává robustnost a spolehlivost, jimiž jsou zbraně z rodiny Kalashnikov známé. Samopal je jednoduchý na obsluhu i údržbu, což z něj činí ideální zbraň pro různé jednotky, a to včetně policejních a „speciálů“. Nicméně i navzdory své jedinečnosti a inovativnímu designu není samopal PP-19 Bizon bez nedostatků.

3D animace spirálovitého zásobníku PP-19 Bizon

Zásobník, ačkoliv má vítanou velkou kapacitu nábojů, je složitý na výrobu i údržbu, a vedle toho může být pro svou šířku v některých situacích nepohodlný, ačkoliv je jinak zbytek zbraně kompaktní. Přesto je PP-19 Bizon zajímavou a jedinečnou zbraní, která představuje inovativní přístup k designu samopalů. A navzdory zmíněným nedostatkům si našla místo v řadě ozbrojených sil po celém světě.

V armádách slouží dodnes, i u „speciálů“

PP-19 Bizon je například ve výzbroji ruských ozbrojených sil, kde ho využívají různé jednotky, a to včetně těch speciálních. Je oceněn pro svou spolehlivost, lehkost a vysokou kapacitu zásobníku, které jsou užitečné například v městském prostředí nebo při čistění budov. Osvědčují se však také v zákopovém boji, kde často dochází ke střelbě jenom na pár metrů.

Samopal se nicméně dostal i do výzbroje některých ozbrojených sil Ukrajiny, zastoupení má především u policejních a bezpečnostních jednotek. Jeho kompaktní rozměry a vysoká kapacita zásobníku jsou ceněny hlavně v situacích, kdy je důležitá vysoká mobilita a schopnost rychle reagovat na měnící se bojové podmínky.

Samopal PPŠ-41 Špagin

Video: co dokáže zničit nejsilnější sovětský samopal PPŠ-41 Špagin; i dnes může být obávaný, americkou balistickou ochranu rozlámal

Je ale důležité poznamenat, že ačkoliv je PP-19 Bizon stále ve výzbroji některých jednotek, ve většině moderních armád dochází k jeho nahrazování novějšími a technologicky vyspělejšími modely samopalů. Ani tak ale nelze předpokládat, že by byl v dohlednu nějak masově vyřazen, například v situacích, jakou je válka na Ukrajině, se jistě ještě o slovo přihlásí, neboť obě strany trpí nedostatek vybavení a používají tak často cokoliv, co je „po ruce“.

Kompaktní, ale přesto velmi schopný

Schopnosti PP-19 Bizon v boji jsou rozhodně větší, než by rozměry naznačovaly. Jeho hlavní silou je velká kapacita zásobníku a vysoká rychlost střelby, která dosahuje až 700 střel za minutu. Vedle toho má PP-19 Bizon integrovaný tlumič a lze k němu připojit doplňky, třeba optická mířidla nebo taktické svítilny, což jeho flexibilitu a efektivitu v boji ještě více zvyšuje.

Handicapem může sice být ráže 9mm, neboť tak PP-19 Bizon nemá takovou průraznou sílu jako některé těžší ráže, ale ve výsledku to tolik nevadí, protože je určen zejména k útoku na pěší jednotky „face-to-face“, nikoliv proti obrněným cílům. Ty je naopak schopen rychle a efektivně neutralizovat na střední a krátkou vzdálenost.

Střelba ze samopalu PP-19 Bizon

Jak hodnotíte samopal PP-19 Bizon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články