Sovětští kosmonauti si nosili do vesmíru brokovnici. Důvod je tak jednoduchý, že vás překvapí

Rusové si už v dřívějších dobách brávali do vesmíru zbraně, i když tam asi nikdy nenesli trojhlavňovou pistoli s vysunovací mačetou. Mají pro to přitom celkem logické vysvětlení.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Američtí kosmonauti by pro nošení zbraně do vesmíru neměli využití, zatímco ti sovětští se bez toho jen tak neobejdou a mnohdy jsou vděční, že zbraň měli při ruce. Čím to je způsobeno? Ne, skutečně se tam nestřílejí navzájem, ale je to velmi účinná obrana proti medvědům a další divoké zvěři.

Rusové zase nejsou úplně na hlavu

Jakmile někomu řeknete, že si berou zbraně do vesmíru, tak to tak může působit, ale nepodceňujte je, ve skutečnosti je to celkem chytrý nápad. Aby byla posádka chráněna při opětovném vstupu na jakoukoliv kosmickou loď, potřebuje kapsli. K tomu vyvinul Sovětský svaz Sojuz, kosmickou loď, která byla namontovaná na raketu Sojuz.

iZdroj fotografie: Freepik

Jejím vozidlem pro opětovný vstup byla (a do dnešního dne je) kapsle, jež je podobná těm, které Spojené státy používaly během programu Apollo. V tom byly kapsle vystřeleny dolů do oceánu a americké námořnictvo je následně vylovilo. Kapsle od Rusů ovšem obvykle padají na Zem, konkrétně do oblasti Střední Asie. S tím je ale problém, hlavně proto jak je Rusko velká země. A ještě větší zemí byl Sovětský svaz. V takovém prostoru se kapsle jednoduše ztratí, což se také stalo.

Je to vlastně bezpečnostní prvek

Uvnitř kineticky beztížného prostředí bohatého na kyslík je příšerným nápadem vypálit ze zbraně, a toho jsou si všichni kosmonauti vědomi. Tříhlavňová pistole TP-82 ovšem nebyla nikdy navržena tak, aby byla používána na palubě lodi ve vesmíru. Byla zahrnuta do soupravy pro přežití na Zemi, v roce 1965 jeden kosmonaut odhalil proč. Alexey Leonov byl prvním člověkem, který se do vesmíru vydal.

iZdroj fotografie: Freepik

Jeho kapsle následně dopadla v lesích zasněženého Uralu, cca 600 mil mimo cíl. Naštěstí pro něj s sebou měl 9mm pistoli, kterou si sám vybojoval u vedení a která ho chránila před všemi šelmami v nezkrotné divočině. Dostal konkrétně TP-82, tato zbraň dokázala lovit, zabíjet velké dravce, střílet světlice a její pažba byla dokonce velká mačeta.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články