Projektil z pistole ráže 9 milimetrů udělá v lidském těle ohromnou paseku. Může pomoci jen neprůstřelná vesta

Střelné zbraně jsou většinou navrženy tak, aby byly pro lidský organismus smrtící. Zastavit rychle letící kovový projektil není moc jednoduché.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Asi jen málokdo si dokáže představit, co udělá s lidským tělem klasický devítimilimetrový projektil z běžné pistole. Pokud to chcete vyzkoušet jako střelec na videu ze sociálních sítí, nejlepší je využít k tomu balistický gel s podobnými vlastnostmi, jako má lidská tkáň. Představte si, že do těla vám míří hned 33 střel z pistole Glock 17c s prodlouženým zásobníkem v dlouhé dávce. Bude to samozřejmě smrtící.

Projektily cestou tkáň trhají

Video dává jasnou představu o tom, jak jsou tyto projektily vlastně velmi devastující. Při nárazu kulky se umělé tělo z balistického gelu doslova otřese. Především je možné vidět, že se projektil při střetu s lidskou tkání jakoby rozevře. Při průniku lidskou tkání bude tedy doslova trhat všechny svaly a orgány, se kterými přijde do styku. Takové zásahy budou evidentně fatální.

Mezi lidmi o faktu, jak lze takovéto střely z pistole zastavit, kolují různé mýty. Například jedna teorie tvrdí, že silná vrstva tuku by mohla člověka proti projektilu ráže 9 milimetrů ochránit. Podle výzkumů to však není pravdou. Projektil je schopen proniknout až 60 centimetrů silnou vrstvou lidského tuku. Ani ten největší tlouštík, který by se snažil sebevíce jíst, takto silnou vrstvu tuku mít na břiše pravděpodobně nebude. Už vůbec ne třeba kolem srdce a jiných důležitých orgánů.

iZdroj fotografie: Nathan Boor / Creative Commons / CC BY-SA

Vypracované svaly pomohou u slabé munice

Jak i z videa s balistickým gelem vyplývá, projektil z pistole nezanechává jen díru o průměru 9 milimetrů, ale kvůli devastujícímu účinku mnohem větší. I lidský tuk je součástí těla a jeho devastace by měla pro organizmus velmi nepříznivé dopady. O něco lépe si v zastavení projektilů vedou vypracované svaly, ale ty by pravděpodobně fungovaly jen u střelných zbraní používajících munici kalibru .22, která je opravdu slabá.

Pokud byste použili pistoli ráže 9 milimetrů, potřebovali byste k jejímu zastavení před srdcem minimálně vypracovaný hýžďový sval. Něco takového je v reálné životě samozřejmě nemožné. Jestliže by na vás někdo mířil útočnou puškou AK-47, nestačil by ani ten. Jedinou spolehlivou ochranou proti klasickým projektilům tak zůstávají neprůstřelné vesty, avšak k zastavení projektilu útočné pušky již bude potřeba vojenský typ, nejlépe s přídavnými pláty. Samotné lidské tělo prostě nestačí.

Zdroj: TechInsider, FaqAns

Jak byste se pokusili zastavit projektil bez neprůstřelné vesty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články