Test: co dokáže zničit sovětsko-ruská protitanková řízená střela 9M113 Konkurs. Přesná je až na 90 % a prorazí i velmi silný pancíř

Protitanková střela Konkurs je jednou z nejsilnějších ruských protitankových zbraní. Není sofistikovaná jako Javelin, je nutné ji navádět, ale přesto je velmi silná.

Protitankový systém 9M113 Konkurs i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Až (tedy jestliže) ukrajinská armáda spustí ofenzivu proti ruským okupantům, budou její tanky a obrněná vozidla – včetně těch dodaných Západem – stát proti řadě ruských protitankových zbraní, které má ve výbavě pěchota. Jednou z nejpočetnějších by téměř jistě byl protitankový systém 9M113 Konkurs. Tým Youtuberů z kanálu „Potíže velkého kalibru“ se pokusil demonstrovat, co taková zbraň dokáže; záběry jsou více než působivé.

Střela z „Konkursu“ má navádění po drátu

Konkurs není nejnovější systém, pochází ještě z dob Sovětského svazu. Do výzbroje byl zařazen v roce 1974, což ale není nic směrodatného, neboť je vrstevníkem i dodnes používaného a ceněného amerického protitankového systému BGM-71 TOW. Jelikož jde o protitankový systém druhé generace, vyžaduje navádění, kdy musí operátor na cíli držet zaměření, a raketa je pak s naváděcím systémem spojena za pomoci tenkého drátu.

Už z přípravy 9M113 Konkurs je jasné, že nejde o lehkou zbraň na rameno, ale většinou ji obsluhují 2 vojáci. Skládá se z odpalovacího stanoviště se zaměřovačem o hmotnosti 22 kilogramů, které může nést jeden voják na zádech. Druhý pak zajišťuje střelu v jakémsi tubusu – ten je třeba nasadit na rozložené odpalovací stanoviště. Hmotnost tubusu i se střelou je kolem 20 kilogramů. vyměnit ovšem použitý za nový je dílem velmi krátkého okamžiku, takže může operátor rychle namířit zbraň na další cíl (tedy má-li naplněné tubusy k dispozici).

Protitankový systém 9M113 Konkurs na Ukrajině

Původní střela měla přitom dosah 3,5 kilometrů, modernizované ale dokáží zasahovat cíle až do vzdálenosti 4 kilometrů; při použití nočního vidění je však dosah menší. Starší typ hlavice zvládal prorazit pancíř o síle 600 milimetrů RHAe, novější typy si ale poradí i s více než 800 milimetry. Pokus Youtuberů ukázal, že je proti střele účinné reaktivní pancéřování, ale pouze pokud jde o starší hlavici. Novější typy jsou již tandemové, takže si s mnoha typy reaktivního pancíře poradí.

Probléme 9M113 Konkurs je prach po výstřelu

Přesnost systému je udávána na 90 procent, ale záleží na okolnostech. Během testu navíc první střela cíl (což byl velký nakladač) přelétla, ale operátor přiznal, že při odpalu motor rakety rozvířil oblaka prachu, a on přestal vidět cíl v zaměřovači. Vyřešil to až pokropením země před odpalovacím zařízeném, poté se již prach nezvedal, i když kropit na frontě nemusí být vždy nejlepší řešení. Jakmile byl cíl vidět, nebyl žádný problém ho zasáhnout, i když první zásah značně utlumila dynamická ochrana.

Když ale střele v cestě nestojí, má nesmírnou sílu. Hlavice typu HEAD nasměrovala energii výbuchu do úzkého paprsku a nakladačem prošla jako nůž máslem. Podobný osud může čekat i tanky nebo obrněná vozidla. U ukrajinských tanků sovětské konstrukce pak hrozí vznícení uložené munice a výbuch odlétající věže, který je znám z mnoha dřívějších případů. Jedinou obranou je správné nasazení tanků ve spolupráci s pěchotou a dalšími jednotkami (nejspíše i drony), aby se navzájem chránily.

Test protitankového systému 9M113 Konkurs

Jak nebezpečný je systém 9M113 Konkurs?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články