Video: protitankové střely Javelin umí odkryté tanky zmasakrovat, a to doslova. Jakmile se zaměří na cíl, není šance na únik

Protitankové střely Javelin pochází ze Spojených států amerických, a i když jsou staré pár desítek let, ukazují se proti tankům jako nesmírně účinné.

Protitanková střela FGM-148 Javelin i Zdroj fotografie: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Protitankové komplety FGM-148 Javelin jsou jednou ze zásadních zbraní, díky nimž se mnohem menší a slabší Ukrajina může bránit ruské invazi. Tyto moderní střely si totiž dokázaly poradit i s kolonami obrněnců, a dodnes se zdá, že si na jejich existenci ruští tankisté příliš nezvykli. Stále se jim totiž v mnoha případech doslova vystavují na milost, což pro ně většinou končí fatálně. Zásah Javelinem dokáže zničit i ten nejdolnější tank ve výzbroji federace, často přitom ruským strojům po zásahu odletí věž v důsledku exploze.

Střelec je skrytý a raketa Javelinu míří na střechu

Na vývoji moderní protitankové zbraně začaly americké ozbrojené síly pracovat v 80. letech 20. století; jejich cílem bylo sestavit zbraň, s níž by se pěchota mohla bránit vlně sovětských tanků. Zbraň nazvaná FGM-148 Javelin však vstoupila do výzbroje až v roce 1996, tedy po rozpadu Sovětského svazu, a nastavila doslova nový standard v oblasti přenosných protitankových zbraních. Svou konstrukcí umožňuje útok na dlouhou vzdálenost, přičemž její obsluha zůstává skrytá. Střela si pak sama najde to nejslabší místo tanku, a sice střechu (vrchní část).

Celý komplet váží 22,3 kg, z čehož připadá 15,9 kg na samotnou střelu, a zbytek na odpalovací jednotku. Javelin je zbraní „vystřel a zapomeň“, kdy voják zaměří cíl a střela si ho již za pomoci infračerveného vyhledávání udržuje sama. Obsluha se tak může okamžitě přesunout, hlavní pohon střely se navíc zapne až po odpálení, takže a neprozrazuje její pozici. Raketa vystoupá do výšky 150 metrů a pak zaútočí na tank seshora – je ale možné nastavit i přímý let. Dosah má 4 750 m a tandemová hlavice zvládne prorazit pancíř o síle 760 milimetrů RHAe.

Tanku po zásahu Javelinem ihned odlétla věž

Účinnost střel Javelin proti ruským tankům ukazuje i v březnu 2023 zveřejněný střet mezi ukrajinskými pěšáky, kteří pálili Javeliny na ruské tanky T-72B. Proti těmto střelám v rukách 111. praporu ukrajinské 59. brigády neměly obrněnci v odkrytém travnatém terénu příliš šanci. Záběry natočené pravděpodobně z dronu ukazují, že první tank explodoval okamžitě po zásahu. A odlétla mu dokonce věž, takže byla šance osádky na přežití v podstatě nulová.

V druhém případě není zásah vidět, ale záběry začínají chvíli po něm, kdy z tanku po několika sekundách šlehají plameny. Že by někdo z osádky unikl, není na záběrech patrné, a na víc je to velmi nepravděpodobné. Na začátku války se ruští tankisté pokoušeli Javelinům čelit mřížovou konstrukcí nad věžemi tanků, ale ukázala se jako zcela neúčinná – naopak stroj prozrazovala na dlouhou vzdálenost – a ještě osádce bránila v úniku. Zdá se tedy, že ruští tankisté správnou taktiku proti moderním protitankovým zbraním stále nenalezli.

Protitankový systém FGM-148 Javelin

Jak by se mohli ruští tankisté střelám Javelin bránit?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články