Skoro 40leté jednoranné protitankové systémy RAC 112 APILAS, které má také Ukrajina, stále zničí tank i prorazí 2metrovou zeď

Francouzské protitankové raketomety APILAS jsou snadno přenosné a na svou velikost překvapivě ničivé. Poměrně levná zbraň vyřadí klidně i tank.

Protitankový systém RAC 112 APILAS i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ukrajinská armáda dostala za 15 měsíců války od svých Západních spojenců celou řadu (nejenom) protitankových zbraní, díky nimž se může vypořádat s vysokými počty ruských tanků a dalších obrněných vozidel. Některé z nich jsou velmi moderní, příkladem mohou být americké FGM-148 Javelin, jiné zase starší a jednodušší jako švédský AT4. U ukrajinských vojáků však byly zaznamenány i původem francouzské RAC 112 APILAS.

Francouzské střely používá mnoho zemí

Francouzské ozbrojené síly mají ve výzbroji mnoho zbraní domácího původu, protitankové nevyjímaje. Systém APILAS začal vznikat někdy před 40 lety, první kusy si tamní armáda objednala v roce 1984 (do služby se dostaly rok poté). Zbraň se stala rychle rozšířenou, Francie ji postupně prodala do dalších zemí – objevila se i v poměrně dalekých krajích, třeba ve výzbroji povstalců v Sýrii. Na Ukrajinu ji zase dle záběrů na sociálních sítích nejspíše dodalo Finsko.

RAC 112 APILAS je tvořena protitankovou střelou na tuhé palivo v kevlarovém pouzdru a jedná se o zbraň na jedno použití. Je snadno přenositelná, její hmotnost je pouze 9 kilogramů, přičemž vlastní střela váží 4,3 kilogramů; její ráže je pak 112 milimetrů. Má kumulativní hlavici schopnou prorazit pancíř o síle 720 milimetrů RHAe i dvoumetrovou betonovou stěnu, takže ji lze použít třeba i k ničení nepřátelských opevnění. A pro zajímavost, jeden takový přenosný raketomet vychází na zhruba 2 000 €, což je asi 48 000 Kč.

RAC 112 APILAS vydává nepříjemný hluk

Zbraň je určena k boji na krátkou vzdálenost – na pohyblivý cíl je efektivní do vzdálenosti asi jenom 300 metrů, na statický cíl (třeba bunkr) pak do 500 metrů – urazit takovou vzdálenost je přitom střela schopna za necelé 2 sekundy. Má ale také jednu nevýhodu, a tou je opravdu velký hluk při výstřelu, což mj. snadno prozradí pozici střelce. Ve francouzské armádě dokonce nesmí jeden voják za dobu své mírové služby vystřelit z raketometu více než třikrát, ale lze předpokládat, že taková omezení ve válce na Ukrajině rozhodně platit nebudou.

Francouzský raketomet RAC 112 APILAS může však být účinný proti tankům jedině v případě, že nebudou mít nainstalované reaktivní pancéřování, případně je trefí do míst, kde se toto pancéřování nenachází, protože pancíř (navíc ve spojení s ERA typu Kontakt-1) nejspíše dokáže sílu jeho kumulativní hlavice odvrátit. Vynikající pak může být zbraň proti bojovým vozidlům pěchoty nebo různým obrněným vozům, při chystané ofenzivě s ní pěšáci mohou docela snadno zničit bunkry a prorazit si tak cestu ruskými zákopy.

Střelba z RAC 112 APILAS

Kdy budou přenosné protitankové zbraně nejužitečnější?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články