Rozpočet Pentagonu na příští rok je hotov. Bude to méně peněz než letos. Odborníci varují před snížením obranyschopnosti USA

Jaká bude budoucnost amerických ozbrojených sil? To brzy napoví rozpočet Pentagonu na rok 2022. Toho se poprvé zhostila nová administrativa Prezidenta Joa Bidena.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bidenova administrativa v nejbližších dnech představí rozpočet Pentagonu na příští rok. Podle dosavadních zpráv by se mělo jednat o 715 miliard dolarů. Oproti letošnímu roku se jedná o pokles o 18 miliard dolarů. Vzhledem k velký škrtům a vysoké inflaci odborníci varují před negativními dopady na obranyschopnost USA.

Jasné priority

Pentagon se netají, že hlavní bezpečnostní výzvou je pro americké ozbrojené síly Čína. V příštím roce by tedy mělo pokračovat přesouvání vojenských kapacit do pacifické oblasti. Zároveň by měl být posílen důraz na stavbu lodí, které by měly hrát rozhodující roli v případném konfliktu s ambiciózní říší středu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zároveň by měl být posílen a urychlen vývoj hypersonických střel. Ty by měly být odpovědí na vývoj těchto zbraní v Rusku. Pentagon bere v potaz i ochranu a změnu klimatu a v příštím roce by se odpovídající snahy měly obrátit i na tuto citlivou otázku. Americké ministerstvo obrany se chce především zaměřit na získání alternativních zdrojů energie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velká pozornost je věnována i kybernetickým hrozbám. V příštím roce by měl být o 500 milionů oproti letošku posílen Fond technologické modernizace a 110 milionů USD víc by měla dostat Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA).

iZdroj fotografie: Depositphotos

V příštím roce bude zahájeno také několik přípravných programů na modernizaci nukleárního arzenálu. Je však potřeba podtrhnout, že otázka modernizace amerického nukleárních zbraní stojí na postojích vládnoucí administrativy, která se zatím netváří právě vstřícně. Na co však Bidenova administrativa tlačí je posílení a intenzivní příprava obrany vůči biologickým hrozbám. Pentagon má být připraven na připadnou další epidemickou krizi.

Obavy vojáků a opozice

Ze 715 miliard má jít na nákup zbraní 35 miliard USD. Je jasné, že armáda bude muset škrtat. Náčelník generálního štábu James McConville a ministr obrany John Whitley již varovali, že škrty budou mít dopad na obranyschopnost země. Počet vojáků u bojových jednotek, tedy 485 000 mužů, je číslo, které bude v lepším případě stagnovat. Vojáci projevili obavy, že armáda nebude schopna plně zvládat své úkoly.

iZdroj obrázku: Pixabay

„Vzhledem k intenzitě nasazení naší armády, oslabení naší síly není dobrou zprávou jak pro náš národ, tak pro naše vojáky,“ varoval generálporučík James Pasquarette, který je zodpovědný za rozpočet a financování armády. Definitivní návrh rozpočtu bude zveřejněn 27. května 2021. Lze předpokládat, že se ještě o něj svede velká politická bitva.

Zdroj: Janes

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články