Kalašnikov REX1/2: Ve válce dronů sází ruské zbrojovky na elektromagnetické rušičky

V případě zasažení rušičkou REX se nepřátelský dron většinou vrací na zem nepoškozen. Funkční drony jsou pak užitečné při analýze nepřátelských taktik.

i Zdroj fotografie: Uživatel Kameron / Creative Commons / CC BY
                   

Odhalení malých dronů je pro současné detekční prostředky značně obtížným úkolem. Nehledě na to, že soudobá PVO není proti dronům dostatečně účinná, jelikož postrádá odpovídající reakční rychlost. K zachycení a likvidaci bezpilotních letounů jsou proto nutné specializované zbraně. Jednu představila v roce 2017 ruská společnost Zala Aero, spadající pod koncern Kalašnikov. Elektromagnetickou rušičku připomínající samopal lze využít proti všem typům dronů s řídícími systémy na bázi elektroniky, a to nad zemí i nad vodní plochou. 

Účinný dosah zbraně činí až 500 metrů

První verzi zbraně REX1 představila společnost Zala Aero na výstavě vojenské techniky Army-2017. Zbraň připomínající rušičku o váze necelých 4 kg je určena k blokování rádiových a satelitních navigačních signálů, pomocí nichž jsou bezpilotní letouny naváděny. Zasažený bezpilotní letoun ztrácí spojení s dálkovým ovládáním a většinou se bez většího poškození snese bezpečně na zem.  

REX1 lze rovněž použít k potlačení signálů GSM a Wi-Fi v pásmech 2,4 a 5,8 GHz. Díky tomu je rušička vhodná i k civilnímu použití, například pro ochranu soukromého majetku. REX 1 se skládá z taktické rukojeti, zaměřovače a vyměnitelných jednotek generujících speciální elektromagnetické vlnění schopné potlačit, či doslova „vymazat” z éteru signály GPS a GLONASS. Mezi volitelným vybavením pak nalezneme například i stroboskop, laserový zaměřovač a videorekordér.  

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain

Modulární schéma systému umožňuje upravit zbraň pro konkrétní mise dle potřeby. Zpětné sestavení zbraně usnadňují piktogramy na jednotlivých modulech. Její velkou předností je schopnost zneškodnit improvizovaná výbušná zařízení, která se aktivují na dálku signálem z mobilního telefonu. 

V roce 2019 představila společnost Zala Aero modernizovanou verzi své úspěšné elektromagnetické rušičky. Oproti svému předchůdci je novější varianta REX2 menší a o téměř 1 kilogram lehčí. Rovněž dokáže vyrušit čínský BieDou, evropský Galileo a blokuje i signály GSM, 3G a LTE. Stejně jako u REX1 lze frekvence nastavit podle požadavků zákazníka.  

Technologie vzbudila velkou diskrétní pozornost i mnoha bohatých soukromníků, neboť téměř perfektně „vyčistí” prostor od ukrytých technických miniaturních prostředků utajovaného odposlechu či kamer tajného pořizování videozáznamů tím, že je dokonale odstřihne od jinde uložených přijímačů a nahrávacích technologií.

Jak by se dalo bránit zásahu antidronovou zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články