5 vojenských skvostů, kterými Rusko oprávněně děsí Západ. Respekt je na místě

Rusko mělo po dlouhou dobu zastaralou armádu. Nedávno však došlo k modernizaci, která jim dodala ty nejlepší zbraně a techniku potřebnou k případnému boji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská armáda patří mezi ty největší a nejlepší armádní jednotky na světě. Přestože ještě nedávno nedisponovala těmi nejlepšími zbraněmi, Putin a vládní oligarchie se rozhodli investovat velké množství financí právě na modernizaci zbraní a armádní techniky. Po tomto kroku má přibližně 70 % ruské armády k dispozici moderní techniku. S těmito špičkovými zbraněmi a systémy je nyní Rusko nebezpečnější než kdy dříve a případní protivníci se mají čeho obávat.

Tank T-90

Rusko si stejně jako v dřívějších dobách potrpí na tu nejlepší tankovou techniku. Z toho důvodu se v jejich armádě objevil modernizovaný tank T-90, který je hlavním a nejlepším tankem ruské armády. Jedná se o vylepšenou verzi předchozího modelu T-72.

Výrazným zlepšením prošla celá řada věcí od elektroniky přes výbavu a pancéřování až po ty nejmodernější systémy. Tank má menší rozměry, aby se hůře zaměřoval a trefoval protivníky. Zároveň je vybaven nejmodernějším automatickým nabíjecím zařízením, což mu výrazně zvyšuje efektivitu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Protivzdušný raketový systém S-400

S-400 je nejmodernějším a nejvýkonnějším protivzdušným raketovým strojem Ruska. Jeho cílem je ničení letadel, bezpilotních letounů, střel s plochou dráhou letu, průzkumných bombardérů a dalších cílů, které by případně ohrožovaly území Ruska. Kvůli nedostatku finančních prostředků byl jeho vývoj velmi pomalý. Jeho první ostré testy proběhly v roce 1999 a do provozu v armádě se dostal až v roce 2007. Nejmodernější typy raket používané u S-400 mají přibližně dvojnásobný dosah než jeho americký protějšek Patriot PAC-3.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Balistická raketa RS-24 Jars

Rusko má ve své výbavě nejmodernější termonukleární mezikontinentální balistickou raketu. Její odpálení se provádí pomocí zodolněných pozemních sil, nebo pomocí mobilních platforem umístěných na těžkých nákladních automobilech. K jejímu otestování přistoupilo Rusko v roce 2007. Jednalo se tak o reakci na americké plány protiraketového štítu ve střední Evropě. Do budoucna Rusko plánuje obsazení až 80 % jaderné triády právě touto technikou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Největší bombardér světa TU-160

Tupolev TU-160 je někdy také označován jako Blackjack a jedná se o nadzvukový bombardovací letoun Ruské armády. Jeho vývoj se datuje ještě do dob studené války. Svou konstrukcí a letovými vlastnosti si vysloužil hned několik titulů. Jedná se totiž o nejtěžší bojové letadlo ve službě na světě, největší letoun s měnitelnou geometrií křídla a taky největší letoun schopný dosáhnout rychlosti Mach 2. Je schopen letu s hmotností až 275 tun a jeho maximální rychlost je 2 220 km/h.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ruská ponorka – Projekt 955

Projekt 955 je obří jaderná ponorka čtvrté generace, která patří do třídy Borej. Její vývoj odstartoval v polovině 90. let, ale stejně jako většinu jiných strojů jej negativně ovlivnila špatná finanční situace. Ta opozdila dokončení této masivní ponorky, ke kterému došlo až v roce 2007. Do provozu se dostala v roce 2008 a poté už její výroba nabrala rychlý spád. Mezi její neúčinnější zbraně patří mezikontinentální střela nazývaná Bulava. Jedná se o předělanou střelu Topol-M pro námořní účely.

Zdroj: Army Technology, Air University, Missile Threat, Airforce, Global Security

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články