Legendární „gangsterský“ samopal Thompson, ikona z 2. světové války, slouží i po více jak 100 letech, „buben“ ale vojáci nechtěli

Americké samopaly Thompson hodně proslavili gangsteři, a i když začaly sjíždět z výroby před více než 100 lety, i dnes je mají některé armády ve výzbroji.

Samopal Thompson i Zdroj fotografie: Brian Robert Marshall / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jestli je nějaká zbraň až ikonická pro gangsterské aktivity v období americké prohibice (i když nejenom pro ni), je jí samopal Thompson. Ve své době byl velmi dostupný i pro civilní použití, a zřejmě pro jeho schopnost rychlé střelby a vysoké účinnosti na krátkou vzdálenost si ho oblíbili zločinci. Původně byl přitom vyvinutý pro armádu, a také v mnoha armádách a vojenských konfliktech posloužil; i přes některé handicapy byl velmi oblíbený.

V zákopech byla třeba rychlá střelba

Samopal Thompson je dílem společnosti patřící někdejšímu brigádnímu generálovi Johnu T. Thompsonovi. Jelikož se během první světové války ukázalo, že používané pušky nejsou příliš vhodné pro zákopový boj, snažil se vyvinout zbraň s automatickou palbou, která by byla dobře použitelná právě v zákopech. Tým techniků jeho společnosti Auto-Ordnance Company měl ale první prototypy připravené k odeslání na frontu až v okamžiku, kdy válka skončila. Zbraň tak nakonec začala být sériově vyráběna teprve v roce 1921.

Britský voják se samopalem Thomson M1928 s bubnovým zásobníkem iZdroj fotografie: Public Domain
Britský voják se samopalem Thompson M1928 s bubnovým zásobníkem

Do výzbroje ji dostala třeba poštovní služba a námořní pěchota, u níž se osvědčila hlavně v banánových válkách probíhajících v některých zemích Karibiku a Střední Ameriky. Dodávána byla však i na civilní trh (byla přitom docela drahá), načež si ji oblíbili gangsteři, a následně pronikla i do světa. Má dva nejrozšířenější modely, i když jich je mnohem více, a to M1928A1 a M1 (M1A1). Druhý z nich je jednodušší a levnější, rozeznat jdou podle toho, že má M1928A1 žebrované chlazení, kdežto M1 ne, a také nemůže využívat bubnový zásobník.

Bubnový zásobník vojáci nechtěli

Samopal Thompson je poměrně těžká zbraň, model M1928A1 váží bez zásobníku 4,9 kilogramů, a M1A1 vyvinutý za druhé světové války 4,5 kilogramů. Kvůli hmotnosti a náchylnosti k poškození vojáci příliš nepoužívali bubnové zásobníky na 50 nebo 100 ran, ale raději schránkové, nejčastěji na 30 nábojů. Standardně zvládá samopal Thompson náboj .45 ACP; ranné verze měly kadenci 800, někdy i 1200 ran za minutu, pozdější pak 600 / minuta. Efektivní dosah byl 150 metrů, samopal obvykle sloužil na velmi krátkou vzdálenost.

„Thompsony“ byly rozšířené hlavně ve druhé světové válce, ale místo si nacházely i po ní – dostaly se do výzbroje hned několika desítek států, a používaly je i různé povstalecké skupiny a partyzáni. Ve Vietnamu nebo Číně byla dokonce vyráběna jejich kopie. Z naprosté většiny ozbrojených sil už ale byly samopaly jako zastaralé vyřazeny, a některé kusy jsou ceněnými sběratelskými skvosty. Například Ukrajina ale v roce 2011 dostala kolem 20 000 těchto samopalů, a jelikož byla o zbraně nouze, lze je občas spatřit i v současném konfliktu s Ruskem.

Střelba ze samopalu Thompson M1928

Jak hodnotíte samopal Thompson?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články