Střela ráže 20 milimetrů nadělá z „nesmrtelné“ Nokie 3310 doslova třísky. Šokující video vyrazí dech

Na internetu se lidé pouštějí do testování různých věcí v extrémních podmínkách. Vystavit starou Nokii projektilu velké ráže je ale opravdu něco.

i Zdroj fotografie: Uživatel BlakeRichard00 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruční zbraně mají málokdy větší ráži než 12,7 milimetrů, což je vlastně i slavný kulomet M2 kalibru .50. Existuje několik větších zbraní, například ruské kulomety ráže 14,5 milimetrů. A pak několik extrémních ručních zbraní ráže 20 milimetrů. V minulosti se takové náboje používaly do protitankových pušek nebo protiletadlových děl. Dnes existují zbraně zvané antimateriálové pušky.

Hlavně proti obrněným vozidlům

Projektil ráže 20 milimetrů je již opravdu velká ráže. Je určený především k ničení techniky než proti lidem. I když samozřejmě zásah takovým projektilem dokáže být fatální. Bez problému vámi proletí, i když máte balistickou ochranu. Pokud vás zasáhne do končetiny, nejspíše o ni přijdete. Dříve se používaly proti tankům, což již dnes není možné kvůli jejich pancíři. Ale běžná vozidla nebo vozidla obrněná je něco zcela jiného.

iZdroj fotografie: Public Domain

Schopnosti takové zbraně se rozhodl otestovat youtuber FullMag, který se na svém kanále věnuje různým druhům zbraní. Nejdřív můžete vidět, jak takový projektil proletí plochým televizorem. Ale hlavním cílem se stane Čechům velmi dobře známá Nokia 3310. Po zásahu antimateriálovým projetilem se doslova rozletí na třísky. Největší kus, který zde poté najdou, je veliký jen jako zubní kartáček.

Existuje několik druhů pušek

K testu si FullMag vybral americkou antimeteriálovou pušku Anzio, které je ve výrobě od roku 2006. Puška disponuje tříranným zásobníkem, takže pokud na zničení cíle nestačí jedna rána, můžete použít další dvě. Dostřel takového náboje je až 4,5 kilometru. Náboj má zhruba čtyřnásobnou energii než střela náboje .50 BMG, které se používají třeba v těžkém kulometu M2.

iZdroj fotografie: Public Domain

Podobných zbraní na trhu existuje více. Příkladem může být jihoafrická Denel NTW-20. I ta je určená k likvidaci odolných cílů. Projektily mohou být různého typu, může se jimi například přivést k výbuchu uskladněná munice. Chorvatsko v 90. letech vyvinulo 20 milimetrovou pušku RT-20, která díky speciální konstrukci nemá zpětný ráz. Je jednoranná a byla určena mimo jiné ke střelně do slabých míst srbských tanků T-72 a M-84.

Zdroj: Military wikia

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články