Supermoderní česká útočná puška CZ Bren 2 je sázkou na jistotu

Česká zbrojovka Uherský Brod vyvinula v roce 2015 útočnou pušku, která snese ta nejpřísnější kritéria.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zbrojovka zúročila bohaté zkušenosti vojáků s o generaci starší puškou CZ 805 BREN, kterou začala vyrábět o čtyři roky dříve, a která byla úspěšně využívána například během války v Afghánistánu nebo v průběhu nekonečného mexického tažení proti drogovým kartelům. Základní charakteristiky nové pušky jsou:

  • Hmotnost: 2,86-3,25 kg
  • Ráže: 5,56 x 45 mm NATO nebo 7,62 x 39 mm
  • Kadence: 850 ran
  • Účinný dostřel: 300-500m
  • Délka hlavně: 207-357 mm
iZdroj obrázku: Pixabay.com
CZ Bren 2 je produktem tuzemské firmy

Důležitá je variabilita

Jak se v posledních desetiletích opakovaně přesvědčují armády států NATO i mírové sbory OSN, důležitou vlastností každého armádního vybavení je dnes hlavně variabilita. Pro zbraně jako jsou útočné pušky, u nichž lze očekávat masové nasazení u velkého počtu pěchotních jednotek, tohle platí dvojnásob. Proto přichází výrobce s puškou, u níž lze měnit délku hlavně, a tak modifikovat její vlastnosti i možnost využití.

Připravena pro úpravy

Česka zbrojovka samozřejmě počítá s tím, že při ostrém využití bude nutné na zbraň připevnit další výzbroj a výstroj, proto má puška samostatné předpažbí vhodné k upevnění čehokoli, co bude situace vyžadovat, například kolimátor. Na všechny typy hlavní, které jsou momentálně k dispozici tři, je pak možné připevnit standardizovaný tlumič hluku a plamene.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kladem zbraně je její variabilita

Ve výzbroji české armády

Po přečtení předchozích řádků vás asi nepřekvapí, že česká armáda je jedním z prvních uživatelů vojenské verze této zbraně. Nové útočné pušky využívá také elitní francouzská protiteroristická jednotka GIGN a v brzké době si je pořídí i Maďaři. Ti by měli zbraň vyrábět pod licenční smlouvou ve firmě Arzenál, odběratelem bude maďarská armáda i policie. Modifikovaná civilní verze pušky CZ BREN 2 se pak prodává ve Spojených státech i v Evropě také soukromým osobám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Falešná rakovina nebo pomoc lidem v tíživé situaci: Podvodníci lákají z lidí peníze přes sociální sítě
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C
adbz.cz
adbz.cz
Starý chleba najde uplatnění při smažení i vaření vývaru. Přišla na to kdysi jedna moudrá hospodyňka