Supermoderní česká útočná puška CZ Bren 2 je sázkou na jistotu

Česká zbrojovka Uherský Brod vyvinula v roce 2015 útočnou pušku, která snese ta nejpřísnější kritéria.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Zbrojovka zúročila bohaté zkušenosti vojáků s o generaci starší puškou CZ 805 BREN, kterou začala vyrábět o čtyři roky dříve, a která byla úspěšně využívána například během války v Afghánistánu nebo v průběhu nekonečného mexického tažení proti drogovým kartelům. Základní charakteristiky nové pušky jsou:

  • Hmotnost: 2,86-3,25 kg
  • Ráže: 5,56 x 45 mm NATO nebo 7,62 x 39 mm
  • Kadence: 850 ran
  • Účinný dostřel: 300-500m
  • Délka hlavně: 207-357 mm
iZdroj obrázku: Pixabay.com
CZ Bren 2 je produktem tuzemské firmy

Důležitá je variabilita

Jak se v posledních desetiletích opakovaně přesvědčují armády států NATO i mírové sbory OSN, důležitou vlastností každého armádního vybavení je dnes hlavně variabilita. Pro zbraně jako jsou útočné pušky, u nichž lze očekávat masové nasazení u velkého počtu pěchotních jednotek, tohle platí dvojnásob. Proto přichází výrobce s puškou, u níž lze měnit délku hlavně, a tak modifikovat její vlastnosti i možnost využití.

Připravena pro úpravy

Česka zbrojovka samozřejmě počítá s tím, že při ostrém využití bude nutné na zbraň připevnit další výzbroj a výstroj, proto má puška samostatné předpažbí vhodné k upevnění čehokoli, co bude situace vyžadovat, například kolimátor. Na všechny typy hlavní, které jsou momentálně k dispozici tři, je pak možné připevnit standardizovaný tlumič hluku a plamene.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Kladem zbraně je její variabilita

Ve výzbroji české armády

Po přečtení předchozích řádků vás asi nepřekvapí, že česká armáda je jedním z prvních uživatelů vojenské verze této zbraně. Nové útočné pušky využívá také elitní francouzská protiteroristická jednotka GIGN a v brzké době si je pořídí i Maďaři. Ti by měli zbraň vyrábět pod licenční smlouvou ve firmě Arzenál, odběratelem bude maďarská armáda i policie. Modifikovaná civilní verze pušky CZ BREN 2 se pak prodává ve Spojených státech i v Evropě také soukromým osobám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články