Švédsko si pořídilo systém protiraketové obrany. Vsadilo na jasného koně

Evropské země začínají dávat více peněz do svých obranných rozpočtů. Kvůli hrozbě ruských raket si některé pořídily i systémy, které by je měly proti nebezpečí ochránit.

i Zdroj fotografie: Uživatel Darkone / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Švédsko má od listopadu letošního roku zařazenou do výzbroje i obranu proti balistickým raketám. Ta dosud severské zemi scházela. Švédsko je neutrální, mnoho moderní výzbroje dokonce produkuje jeho vyspělý zbrojní průmysl, ale má velmi dobré vztahy se západními zeměmi a NATO. Protože se jeho ozbrojené složky a tajné služby v posledních letech shodují v názoru, že se zvyšuje riziko ruských hrozeb, proto se i Švědsko rozhodlo zvýšit svoji obranyschopnost a nakoupilo americký protiraketový systém MIM-104 Patriot.

Plně připravený bude na konci roku

Ve švédské terminologii je pojmenovaný jako Systém protivzdušné obrany 103 (LvS103). „Je to skvělý den pro švédské ozbrojené síly a zejména armádu. Získali jsme novou schopnost, máme nyní prostředky pro boj s balistickými střelami. Bojová účinnost systému LvS103 významným způsobem zvyšuje naši obranyschopnost. Mohu oznámit ministrovi obrany, že systém získá plnou operační způsobilost na přelomu roku,“ prohlásil vrchní velitel švédské armády Karl Engelbrektson.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Švédsko se pro americký systém rozhodlo v roce 2017. Podle představitelů ministerstva obrany fakt, že ho obdrželo jako země mimo NATO tak rychle, je velmi dobrá zpráva. Jde o významnou modernizaci a zásadní posílení švédské protivzdušné obrany a švédských obranných schopností jako celku,“ tvrdí ministr obrany Peter Hultqvist. Upozornil, že kromě protiraketové obrany jde i o systém schopný sestřelovat letadla.

Systém umí sestřelovat rakety středního doletu TBM

Švédsko získává nejmodernější verzi systému Patriot vybavenou raketami PAC-3 MSE. Ty mají oproti předchozím verzím prodloužený dolet, lepší elektroniku a řadu dalších vylepšení. Zaručují zachycení raket TBM, tedy těch s dosahem až 3500 kilometrů. Celkem kupuje Švédsko devět odpalovacích kompletů, čtyři radarové sady, k tomu příslušná velitelská, vyhodnocovací a řídící centra a další potřebné vybavení. S tím si Švédsko podle dostupných informací mělo pořídit 200 střel PAC-3 MSE a stovku MIM-104E.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain

Systém Patriot se proslavil na začátku 90. let v Perském zálivu, kdy byl nasazený proti iráckým střelám Scud. Od té doby prošel několika rozsáhlými upgrady, které jeho schopnosti výrazně posílily. V různých verzích je ve výzbroji řady amerických spojenců. Nejnovější verze, podobně jako Švédsko, si před nedávnem pořídilo například Polsko nebo Rumunsko. I vlády těchto zemí to zdůvodňují především tím, že se cítí být ohroženy ze strany Ruska.

Jak velké nebezpečí hrozí zemím poblíž Ruska ze strany jeho raket?

Zdroj: Forsvarsmakten, Armyrecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články