Video: světový rekord střelby z ruční pistole, Američan úspěšně zasáhl cíl vzdálený těžko uvěřitelných 1 837 metrů, a překonal sám sebe

Ačkoliv jsou pistole standardně určeny ke střelbě na krátkou vzdálenost, dokázal americký střelec trefit cíl, který na vzdálenost téměř 2 km skoro neviděl.

Střelba z pistole se zaměřováním i Zdroj fotografie: Letectvo Spojených států amerických
                   

Ačkoliv je pistole zbraň ke střelbě na krátkou vzdálenost, protože nemá dlouhou hlaveň, zatímco střelivo do ní zase postrádá silnou hnací náplň, znamená to, že s ní na dálku střílet nelze. Ano, obecně jsou pistole používány do nějakých 50 metrů, ale Američan Victor Avila se dokázal trefit na tak velkou vzdálenost, že se to zdá být neuvěřitelné. Vytvořil zároveň světový rekord, když zasáhl cíl 1 837 metrů daleko.

Střelec býval zvláštním agentem

Do své rekordní rány se Avila nepustil jen tak z ničeho nic, ale účastnil se soutěže ARENA pořádanou organizacemi USA1SHOT a EOTECH. Jejich cílem je snižování chybovosti při střelbě příslušníků ozbrojených sil, např. tedy armády, policie apod. S tím už měl ostatně Avila zkušenosti, v minulosti totiž pracoval jako zvláštní agent imigračního a celního úřadu. A jelikož se nyní angažuje v politice, může mu takový rekord pomoci (přinejmenším ho trochu zviditelní).

Victor Avila

Zveřejnil(a) Victor Avila dne Středa 10. února 2021

Vzdálenost 1 837 metrů není také náhodná, ve videu dostupném na sociálních sítích Avila říká, že chce ukázat střelbu na 2 tisíce yardů, nakonec ale byla přesně změřená vzdálenost 2 010 yardů, což je právě 1 837 metrů. Na takovou vzdálenost se často netrefí ani trénovaný odstřelovač z pušky. Při pokusu musel zasáhnout čtvercový terč o délce hrany 36 palců, tedy 91,44 centimetrů. I z videa je jasné, o jak malý cíl se jedná, na záběrech je sotva viditelný. Navíc se v horkém vzduchu chvěje, a jeho teplota má vliv i na samotnou střelu.

Projektil z pistole letěl velmi dlouho

K rekordnímu výstřelu si Avila zvolil pistoli značky Glock, konkrétně Glock 23 používající náboje 40 S&W, což znamená ráži 10 milimetrů. Bývají velmi oblíbené u různých bezpečnostních sborů, ale nejsou nějak extrémně výkonné, aby dávaly při střelbě na dlouhou vzdálenost nějakou speciální výhodu. Z videa je patrné, že projektil letěl ke svému cíli téměř 12 sekund. Při dopadu už neměl velkou sílu, na takovou vzdálenost by možná ani člověku nedokázal ublížit.

Rekord by Avila samozřejmě nemohl vytvořit bez intenzivního tréninku, ale také speciálního zaměřovače, protože s běžnými mířidly pistole je takováto střelba nemožná. Zbraň musel nicméně udržet v ruce a trefit se na první ránu, což svědčí o jeho mimořádném umění. Překonat takový rekord nebude jednoduché, už z toho důvodu, že je v podstatě na hranici dosahu pistolové munice. Nějaká upravená by pak zase změnila pravidla hry.

Zásah z pistole na 1 837 metrů

Na jakou vzdálenost byste se trefili do 1m terče?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články