Ukrajina dostává tisíce švédských protitankových AT4. Jsou účinné proti obrněným vozům, na tanky většinou nestačí

Protitankové zbraně patří k nejčastějším systémům, které proudí na Ukrajinu. Ruská armáda se totiž spoléhá na vysoké počty obrněných vozidel.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Při dodávkách systémů pro ničení obrněné techniky na Ukrajinu se nejčastěji skloňují jména jako je americký Javelin nebo britsko-švédský NLAW. Jde o sofistikované zbraně, které zemi velmi pomáhají, ale jsou také náležitě drahé. Velká část pomoci tak spočívá v levnějších a jednodušších zbraních. Podle dostupných údajů tak ukrajinská strana z mnoha zemí dostala minimálně 10 tisíc jednorázových švédských raketometů AT4. Tak účinné sice nejsou, ale rozhodně je nelze podceňovat.

Inspirací legendární Carl Gustaf

Design zbraně pochází z přelomu 70. a 80. let, kdy Švédsko potřebovalo nahradit předchozí a ne tolik účinné typy zbraní. Částečně se inspirovalo ve svém jiném systému, kterým je bezzákluzový Carl Gustaf ráže 84 milimetrů. Ten je opakovatelně použitelný, nová zbraň měla mít stejnou ráži, ale být jednorázová. Primárně byla zamýšlena jako systém na ničení lehčeji obrněných vozidel, tanků (ze strany nebo zezadu) a budov. Zároveň zbraň měla být schopna po průniku pancířem udělat ve vozidle rozsáhlou škodu.

iZdroj fotografie: Christopher Mendoza / Public Domain
Raketomet AT4, kterých Ukrajina dostala několik tisíc kusů

Švédská armáda začala s prvními zkouškami nové zbraně v roce 1981. V té samé době začala i americká armáda hledat náhradu za svůj M72 LAW a jednou z testovaných zbraní byl i AT4. Švédský výrobek její testy jednoznačně vyhrál. Armáda jen požadovala určité úpravy, například v mířidlech a zařadila zbraň do výzbroje jako M136. Většinu amerických úprav nakonec přijalo i Švédsko. Zbraň je nyní ve výzbroji více než 30 zemí.

Výhodou AT4 je jeho nenáročná výroba a snadná obsluha. Jednorázová odpalovací trubka musí vydržet jen jediný výstřel, pak je odhozena. Je tak vyrobena jen ze zesílených skleněných vláken a je proto také relativně lehká. Konstruktéři zde vyřešili i problém bezzákluzových zbraní, kterým je výbuch v zadní části zbraně, což omezuje její použití v uzavřených prostorách a odhaluje i pozici odpalu. Byla proto vyvinuta verze pro městský boj CS, kde je zášleh tlumen slanou vodou.

Raketomet se snadno přenáší

Oproti Javelinu a NLAW je zbraň zhruba o polovinu lehčí. Základní verze má hmotnost 6,7 kilogramu, verze CS pak osm kilogramů. Její délka je 102 centimetrů, dá se tak přenášet na popruhu přes rameno. Má železná mířidla, ale dají se k ní propojit i mířidla s nočním viděním. Efektivní dostřel je 300 metrů na bodový cíl jako vozidlo. Proti budově pak 500 metrů, ale maximální dostřel je ještě vyšší.

iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických / Public Domain
AT4 CS ze zášlehem tlumeným slanou vodou

Existuje více druhů střel, které se dají v AT4 používat. Základním typem je HEAD hlavice, která má penetraci 450 milimetrů RHAe. To znamená, že proti tankům, zvláště pokud budou mít reaktivní pancéřování, nebude příliš účinná. Ale je schopná zničit třeba bojová vozidla pěchoty. Existuje i speciální hlavice, která je schopna prorazit až 600 milimetrů RHAe.

Kromě toho existují typy, které mají hlavici HEDP určenou k ničení bunkrů nebo vysoce explozivní projektily s dosahem až jeden kilometr. Existuje i speciální hlavice ATS s možností dvojího nastavení, kdy hlavice buď klasicky zničí bunkr nebo vytvoří otvor dostatečně veliký pro strup vojáka dovnitř.

K čemu mohou Ukrajinci používat zbraně jako AT4?

Zdroj: Militaryleak

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články