Speciální jednotky ukrajinské armády používají domácí, velmi moderní útočnou pušku vyráběnou v izraelské licenci

Ozbrojené síly v rusko-ukrajinském konfliktu používají různé typy zbraní. V rukách bojovníků lze najít i desítky let staré pušky, ale i velmi moderní konstrukce.

i Zdroj fotografie: Zev Marmorstein / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V rukách některých ukrajinských vojáků při současné invazi Ruska na Ukrajinu lze najít i velmi moderně vyhlížející útočné pušky typu bullpup. Silně připomínají izraelské IWI Tavor TAR-21, což má jednoduché vysvětlení. Až na některé detaily jimi vlastně jsou. Na Ukrajině je v licenci vyrábí společnost RPC Fort. Zbraně bývají označovány jako Fort-221.

Izrael potřeboval spolehlivou zbraň

V 90. letech začala izraelská společnost Israel Weapon Industries pracovat na konstrukci zbraně, která by dokázala nahradit americkou karabinu M4A1. Důvodem byla potřeba najít spolehlivější zbraň, lépe se hodící do náročného a především prašného prostředí území Izraele a bez nutnosti tak časté údržby. Na začátku tisíciletí již měli hotovou zbraň, kterou nazvali TAR-21.

Jde o zbraň typu bullpup, což znamená, že zásobník pušky a i pouzdro závěru je umístěno za rukojetí, za kterou voják zbraň drží. Toto uspořádání umožňuje větší kompaktnost. Zbraň tak může dosahovat délky karabiny, ale hlaveň je dlouhá jako u klasické pušky. TAR-21 je tak jen 720 milimetrů dlouhá a její hlaveň má přesto délku 460 milimetrů. Její hmotnost je 3,27 kilogramu.

Ukrainian soldiers parading armed with Fort-221 carbines during Armed Forces Day 2018

Zveřejnil(a) Berets dne Pondělí 28. února 2022

Tavor používá nemazaný pístový systém s dlouhým zdvihem, podobný je například v puškách rodiny Kalašnikov. Ten umožňuje vysokou spolehlivost. Na začátku tisíciletí prošly Tavory dlouhodobými srovnávacími zkouškami s karabinou M4A1. Ukázalo se, že izraelské pušky jsou mnohem přesnější a spolehlivější. Dostaly je pak do výzbroje i první jednotky izraelské armády. Konstruktéři nakonec dokázali na základě zkušeností z použití zbraně eliminovat i problémy s pronikáním jemného písku do mechanismů pušky.

Microtavor pro armádu

Vzniklo více variant této zbraně. Jednou z nich je zkrácená X95 nazývaná Microtavor. V roce 2009 byla vybrána jako standardní zbraň izraelské armády a její jednotky jí byly postupně vyzbrojovány. Je používána k ráži 5,56 × 45 mm NATO. Existuje i varianta překomorovaná na pistolovou ráži 9 milimetrů, která se používá jako samopal.

V roce 2008 získala licenci na výrobu TAR-21 ukrajinská společnost RPC Fort. Zbraň začala pod názvem Fort 221 (a zkrácenou verzi Fort 224) však vyrábět v ráži 5,45 × 39 milimetrů, což je střelivo standardně využívané ukrajinskou armádou. Puška byla zařazena v prosinci 2009 do výzbroje jednotek 1. Spetsnaz – Kyjev, 3. Spetsnaz – Kirovgrad, 8. Spetsnaz – Chmelnytskyi a praporu Tornado, který spadá pod ministerstvo vnitra.

Hmotnost pušky je 3,9 kg, s plným zásobníkem na 30 nábojů 4,3 kg. Úsťová rychlost dosahuje hodnoty 890 m/s a účinný mířený dostřel je do 1000 metrů. Nejúčinnější je však na vzdálenost 500 metrů. Celková délka je o něco menší než u izraelského originálu, dosahuje 645 mm, hlaveň pušky je dlouhá 375 mm. Šířka zbraně je 92 mm, výška 300 mm. Pomocí systému Picantinni lze na pušku instalovat laserový zaměřovač, přístroje pro noční vidění i s přibližovací optikou, taktickou svítilnu, apod.

Jak moc vyniká ukrajinský Tavor nad běžnými zbraněmi místní armády?

Zdroj: Iwi

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články