Ukrajinci dostali britské protiletadlové Starstreaky. Obvyklé triky proti nim neplatí, další důvod obav ruských pilotů

Moderní protiletadlová obrana dokáže být mimořádně účinná. Ukrajina obdržela 5 000 kusů zařízení, na které nefunguje klamná tepelná obrana.

i Zdroj fotografie: Joseph Bush / Public Domain
                   

Ukrajinským vojákům se dostala do rukou nová zbraň, která se pravděpodobně stane postrachem pilotů ruských letadel a vrtulníků. Z Velké Británie obdrželi protiletadlový systém s názvem Starstreak. I když jde také o zbraň MANPADS, jakou je například známý Stinger, je podle všeho ještě vražednější. Funguje na úplně jiném principu než většina zbraní odpalovaných z ramene a má i větší dosah a rychlost.

Ukrajinští vojáci se školili v Polsku

O možnosti dodávky tohoto systému, jehož výrobcem je společnost Thales, britská strana informovala již před nějakou dobou. Ovšem bylo nutné, aby se ukrajinští vojáci vycvičili v tom, jak tuto zbraň používat. Je totiž jiná než zbraně, které dosud používali. Skupina vojáků se proto v uplynulých dnech intenzivně cvičila na neznámém místě na východě Evropy. Podle všech indicií to bylo v Polsku.

iZdroj fotografie: Deon Steyn / Public Domain
Střela Starstreak se třemi wolframovými projektily

Zbraň byla navržena v 80. letech, i když samozřejmě byla postupně modernizována. Většina protiletadlových zbraní, které jsou odpalovány z ramene, používá infračervené navádění. To znamená, že se zaměří na teplo vydávané cílem, tedy na motory. Tyto zbraně ale mohou být oklamány vystřelovanými světlicemi. Starstreak však používá laserové navádění, které je proti něčemu takovému imunní.

A to ještě dvojité laserové navádění, kdy cíl ozařují dva paprsky. Proto je velmi těžké uzamčení takového zaměření vyrušit. Paprsky jsou údajně tak nízké intenzity, že by pilot zaměřeného letadla nebo vrtulníku ani neměl vědět o tom, že na něj systém míří. Proto se mu zmenšuje prostor pro nějaké manévry, které by ho mohly nebezpečí zbavit.

Zasáhne cíl i v pěti kilometrech

Systém má i relativně velký dosah, i když samozřejmě ne jako systémy dlouhého dosahu. Nejnovější střely by měly být schopné zasahovat cíle ve výšce až pět kilometrů a ve vzdálenosti až sedm kilometrů. To je o něco více než u jiných zbraní MANPADS a Ukrajincům tento zvýšený dosah muže pomoci významně posílit jejich obranu. Střely také mají létat rychlostí Mach 3 díky dvoustupňovému odpálení, což je více oproti jiným typům, které dosahují maxima Mach 2,2.

Odlišný je i způsob, jakým raketa ničí cíl. Běžné je, že střela obsahuje hlavici, která po dosažení cíle exploduje. Rakety odpalované z ramene jsou lehké a hlavice je malá. Často se tak stane, že výbuch letoun jen poškodí a ten se může vrátit na letiště. Starstreak obsahuje tří wolframové projektily, které do cíle proniknou díky své kinetické energii a teprve pak explodují. Díky tomu zbraň může ničit i obrněné pozemní cíle.

iZdroj fotografie: Uživatel Nilfanion / Creative Commons / CC BY-SA
Stojan se třemi raketami Starstreak

Systém odpalovaný z ramene je necelých 1,4 metru dlouhý a 14 kilogramů těžký. Podle informací britské armády Ukrajinci obdrželi tuto verzi. Jiné naznačují, že dostali i verzi na stojanu, na kterém jsou umístěny hned tři střely. Dají se používat nejen ze země, ale lze je umístit například na vozidla. Kromě Velké Británie a nyní Ukrajiny má systém Starstreak ve výzbroji například Jižní Afrika, Thajsko či Malajsie.

Jak moc důležitá je ochrana vzdušného prostoru Ukrajiny?

Zdroj: Thedrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články