Video: Ukrajinci mají sovětský kulomet 12,7 mm přestavěný na „vlastní verzi“ Dushka, slouží třeba při obraně zákopů

Ze starého a silného kulometu udělali Ukrajinci velmi účinnou zbraň. Snížili její zpětný ráz a upravili ji tak, že střelec může lépe mířit a zůstávat více skrytý.

Střelba z DShK na trojnožce i Zdroj fotografie: Adriana M. Diaz-Brown / Creative Commons / CC0
                   

Ještě před druhou světovou válkou vyvinul Sovětský svaz těžký kulomet známý pod označením „DShK“ ráže 12,7 milimetrů, a podobně jako americký Browning M2 se ukázal jako velice silným a nadčasovým. I proto je využíván dodnes, ačkoliv má některé nedostatky související třeba s jeho vysokou hmotností. Ukrajinští vojáci ale staré kulomety dokázali upravit a vytvořit z nich o něco lepší zbraně, kterým mají přezdívat „Dushka“ (někteří tak ale nazývají i starou verzi).

DShK vytvořila dvojice slavných konstruktérů

Kulomet DShK začal v SSSR vznikat na přelomu 20. a 30. let 20. století, a nakonec se na něm podíleli dva známí konstruktéři – V. Děgťarjov a G. Špagin (druhý z nich je také „otcem“ legendy PPŠ-41 Špagin). Do výzbroje Rudé armády byl zaveden v roce 1938, a později byl licenčně vyráběn i v jiných zemích než v Sovětském svazu. Jednalo se přitom celosvětově o jeden ze dvou kulometů ráže 12,7 mm zavedených do výzbroje před 2. světovou válkou; druhým byl americký M2 Browning. Většinou sloužil na různých vozidlech jako protiletadlový kulomet.

Samotná zbraň váží 34 kilogramů a v pěchotní verzi byla navíc používána na kolečkách s ochranným štítem a stabilizátory, čímž její hmotnost dosahovala až 157 kilogramů; eventuálně ji ale vojáci montovali i na velmi pevné trojnožky. Na manipulaci tedy „nic moc“, pročež se ho Ukrajinci pokusili odlehčit tak, aby byl více mobilní, i když se zbraní jako takovou samozřejmě nic udělat nemohli. Jejich verze Dushka vypadá jako přerostlý lehký kulomet, přičemž nemá kolečka, štít ani trojnožku, ale jenom dvojnožku, a navíc z ní lze střílet v leže.

Zpětný ráz mírní obří kompenzátor

Náboje 12,7 x 108 milimetrů mají velikou sílu a spolu s kadencí 600 ran za minutu znamenají, že má zbraň velký zpětný ráz. S tím si ukrajinští konstruktéři poradili instalací opravdu velkého kompenzátoru zpětného rázu na hlaveň, takže je kulomet ve výsledku mnohem klidnější. Obměněn byl nicméně i druhý konec zbraně, který je tvořen velkou ramenní opěrkou a pistolovou rukojetí se spouští.

Upravenou zbraň mohou vojáci využívat v zákopech mnohem snáze a v případě potřeby ji i relativně snadno přenést, ačkoliv stále vyžaduje dvoučlennou obsluhu. Kulomet nejspíše neposlouží proti dronům, které umí shazovat velmi přesné granáty i do zákopu, ale proti pěchotě nebo některým slaběji obrněným vozidlům musí být nesmírně silný. Jeho střely jsou účinné na vzdálenost až 2 kilometrů a určitě je nedokáže zastavit žádná balistické ochrana, a pravděpodobně ani pancíř starého sovětského transportéru.

Ukrajinci upravený kulomet Dushka

Jak účinný může být upravený kulomet DShK?

Zdroj: ForcesNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články