Kromě moderních protitankových raket využívají Ukrajinci i klasické RPG. Jsou zvláště při bojích ve městech velmi užitečné

Protitankové ruční zbraně existují již od druhé světové války. Kumulativní hlavice umožnily prorážet i velmi silný pancíř pouhému pěšákovi.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
                   

V souvislosti s válkou na Ukrajině se velmi často mluví o moderních protitankových zbraních, které západní státy poslaly Ukrajině. Systémy jako Javelin, NLAW si dokáží poradit i s těmi nejsilnějšími tanky. Ve výzbroji ale Ukrajinci mají i velké množství ručních protitankových zbraní pamatujících sovětskou éru. Bývají označovány jako RPG. Na tanky s reaktivním pancířem většinou už nestačí, ale určitě nejsou zralé do šrotu.

Z RPG-7 se stala ikonická zbraň

Určitě nejznámější zbraní tohoto typu je sovětská RPG-7. Pochází z roku 1961 a je to jedna z nejpoužívanějších protitankových zbraní na světě, která je známá z mnoha konfliktů. Jde vlastně o velmi jednoduchou a na výrobu levnou zbraň. Tvoří ji vícenásobně použitelná odpalovací trubice ráže 40 milimetrů. Do ní se zasunuje raketově poháněný granát. Existují v mnoha variantách s HEAD hlavicemi, a to i tandemovými, tříštivými či termobarickými.

Zbraň je 7 kilogramů těžká a 990 milimetrů dlouhá. Její maximální dosah je 500 metrů, některé zdroje uvádějí až 950 metrů. Proti pohyblivým cílům je účinná do vzdálenosti 200 metrů, vůči pevnému objektu i na půl kilometru. Základní granát má hmotnost 2,2 kilogramu. Podle typu může být hlavice účinná až proti pancíři 750 milimetrů RHAe. Ale většina na tanky nestačí, používají se proto proti BVP, obrněným vozům nebo na ničení bunkrů. Na krátkou vzdálenost mohou sestřelit i vrtulník.

Ve výzbroji ukrajinské armády je i PSRL-1, což je nelicencovaná americká kopie RPG-7. Je odlehčená, váží 6,35 kilogramu a vydrží i více odpalů. Vybavena je lištou Picatinny, na kterou se dají připevnit různé druhy zaměřovačů. Díky zaměřovačům s optickým zvětšením se údajně velmi zlepšila její přesnost na dlouhé vzdálenosti. Zbraň může dosáhnout na 800 metrů, úspěšně zasáhne až v 90 % odpalů, má ale údajně dostřel až 1 200 metrů.

Reaktivní protitankový granát RPG-75

Zveřejnil(a) AČR dne Neděle 14. března 2010

Československý RPG-75 je velmi lehký

RPG používané na Ukrajině mají i český původ, Ukrajinci dostali československý RPG-75 nebo v Polsku produkovaný RPG-75M, obojí ráže 68 mm. Jde o bezzákluzovou zbraň určenou především na ničení lehce obrněných cílů na relativně malou vzdálenost. V Československu se začala vyrábět v 70. letech. Jde o jednorázovou teleskopickou zbraň, jejíž tělo se před použitím roztáhne. Vlastní střela nemá raketový pohon, odpalovat ji lze proto RPG-75 i z uzavřených prostor.

Zbraň váží jen 3,2 kilogramu a v přepravní poloze je 630 mm dlouhá, připravená ke střelbě 890 mm. Jsou na ní pevná mířidla s nastavením 100, 200 a 300 metrů. Poslední hodnota je efektivní dostřel, maximální je půl kilometru až 750 m. Na modernizované polské verzi díky novému zaměřovači má být efektivní dostřel vyšší. Kumulativní hlavice je schopna prorazit pancíř o síle 300 milimetrů RHAe. Existuje i verze s termobarickou hlavicí proti bunkrům a opevněným pozicím.

Jak moc mohou být užitečné RPG zbraně na Ukrajině?

Zdroj: Defence24, Military-today

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články