Ukrajinci zkonstruovali vlastní odstřelovačskou pušku Zbroyar Z-10. Proti ruským okupantům jich používají minimálně stovky

Práce odstřelovače může být v různých střetech velmi důležitá. Aby mohl dobře vykonávat svoji práci, potřebuje nejen výcvik, ale i spolehlivou zbraň.

i Zdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ukrajinská armáda byla dlouhou dobu, podobně jako armády zemí bývalého východního bloku, vyzbrojena standardní odstřelovačskou puškou sovětského typu Dragunov. Ta v době svého vzniku v 60. letech patřila ke světové špičce, ale od té doby přeci jen zastarala. Ukrajinské ozbrojené síly proto chtěly tuto pušku nahradit nějakou moderní konstrukcí.

Inspirací byla americká AR-10

Příležitosti se zhruba před deseti lety chopila ukrajinská společnost Zbroyar LLC. Za vzor si vzala americkou pušku AR-10, z jejíž konstrukce vyšla. V květnu 2012 představila vlastní zbraň nazvanou Z-10, zprvu s nábojem .308 Wichester, vzápětí i se standardním střelivem NATO 7,62x51mm. Nová ukrajinská karabina byla vybavena například lištou Picatinny, což je standardizovaný montážní systém používaný na ručních střelných zbraních pro montáž optických zaměřovačů a dalšího příslušenství v armádách NATO.

Lišta je také označována MIL-STD-1913 rail nebo STANAG 2324. Část dílů nové pušky musela její finální výrobní firma zpočátku dovážet ze zahraničí, a to hlavně ze Španělska a USA, avšak podíl dílů a součástek zhotovených ve firmách domácích výrobců na Ukrajině se stále zvětšoval. Zlatá éra zbraně přišla v roce 2014 po vypuknutí konfliktu na Donbasu, kdy se na Ukrajině státní orgány konečně začaly více zajímat o domácí produkci zbraní.

Zjistily, že puška Z-10 sériově vyráběná od roku 2012 je velice podařenou a výkonnou zbraní, kterou by ukrajinská armáda rozhodně potřebovala. Přesto kvůli ekonomickým potížím státu ještě chvíli trvalo, než se nová zbraň dostala do rukou ukrajinských vojáků ve větším množství. V říjnu 2015 byly zveřejněny fotografie z použití dvou pušek Z-10 vybavených optickými mířidly, dvojnožkami, pažbami Luth-AR a rukojetí Ergogrip vojáky 79. samostatné letecké útočné brigády.

iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Z-10 existuje v několika délkách hlavně

Standardní verzi nové pušky si kupovali i obyčejní příslušníci vojenského personálu, pohraničníci a zaměstnanci Bezpečnostní služby Ukrajiny z vlastních prostředků, a dokonce i civilisté, aby se s nimi mohli jako dobrovolníci zapojit do bojů. 82 pušek Z-10 vojákům 3. samostatného pluku speciálních sil koupil někdy v roce 2017 na vlastní náklady i tehdejší ukrajinský prezident Porošenko.

V té době již výrobce garantoval, že zhruba 85 % všech komponentů nové zbraně se vyrábí na Ukrajině. Puška se v konfliktu osvědčila, a v roce 2018 ukrajinská armáda konečně zbraň zařadila do výzbroje masověji a pod označením 7,62 mm samonabíjecí odstřelovací puška UAR-10 jí s dodáním v roce 2019 objednala 600 kusů. Dodávka byla splněna s předstihem.

Střílí klasické náboje armád NATO

Jedná se o karabinu moderní konstrukce, která ve většině verzí používá střelivo 7,62 x 51 NATO. Ale existují i varianty, které jsou komorované na střelivo .243 Winchester, .260 Remington, 7mm-08 Remington či 6.5×47mm Lapua. Zbraň je vybavena desetiranným zásobníkem. Střílet může pouze jednotlivými ranami.

Puška se vyrábí v několika verzích s různými délkami hlavně. Nejdelší má 1 140 milimetrů s délkou hlavně 610 mm, a tato zbraň váží 5,5 kilogramu. Puška má účinný dostřel 800 metrů, maximální pak 2 kilometry. S kratšími hlavněmi klesá hmotnost, ale zmenšuje se účinný mířený dostřel.

Zbraň je možné rozložit na dva kusy, aby se snadněji přepravovala. Je ji možné opatřit tlumičem. Standardem je pažba MagPul PRS s nastavitelnou lícnicí a výsuvnou tlumící vložkou – opěrkou do ramene. Alternativně lze nainstalovat pažbu FAB nebo MagPul CTR.

Jak moc se ukrajinská odstřelovací puška vyrovná moderním zbraním?

https://youtu.be/fU4_2JV-4l8

Zdroj: TheFirearmBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články