Ukrajinci zřejmě dostali 10 000 pušek z Belgie, včetně futuristických F2000. Moderní zbraň může vystřelovat i 40mm granáty

Mezinárodní pomoc Ukrajině je velmi rozsáhlého charakteru. Kromě starších zbraní se objevuje i supermoderní vybavení, jakým je třeba belgická útočná puška F2000.

i Zdroj fotografie: 7. společné mnohonárodní velitelství výcviku / Creactive Commons / CC BY
                   

Na internetu se objevily fotografie ukrajinských vojáků, kteří mají v rukách belgickou útočnou pušku F2000. Známý twitterový účet Ukraine Weapons Tracker (UWT) uvedl, že Ukrajinci od Belgičanů dostali 10 000 pušek, včetně SCAR-L, FN FNC a zřejmě právě i F2000. Zbraň je vysoce kompaktní a má širokou škálu nadstavbových zařízení, jež z ní tvoří poměrně univerzální a nebezpečný nástroj, koneckonců belgický zbrojní průmysl je vyhlášený.

F2000 může mít počítačový systém řízení palby

Výrobcem je společnost FN Herstal. Zbraň byla vyrobena z důvodu potřeby moderní a modulární pušky, vyvinuta byla v 90. letech 20. století a představena v roce 2001. Jedná se o plynovou selektivní palnou zbraň s designem bullpup, což znamená, že závěr a komora se nachází za spouští rovnoběžně s obličejem střelce, nikoli před ním, jak je tomu u většiny moderních konstrukcí vojenských pušek. To nejen zkracuje délku pušky, ale dělá z ní ideální volbu pro oboustranné střelce. 

F2000 je variabilní zbraní s řadou doplňků. Standardní předpažbí lze snadno vyměnit za integrovaný podhlavňový granátomet FN EGLM 40 mm. Jinak může být osazeno modulem M303, který střílí slzný plyn nebo značkovací projektily. Toto předpažbí lze také nahradit třemi lištami typu Picatinny pro různé doplňky, jako jsou laserové zaměřovače, taktické svítilny a vertikální rukojeti.

Puška může být údajně vybavena i patentovaným počítačovým systémem řízení palby, který vysoce zvyšuje přesnost střelby z granátometu. Tento doplněk ovšem na fotkách není vidět. Zaznamenané F2000 jsou v původní konfiguraci, jež není pro export, a je tedy jasné, že byly dodány přímo z Belgie. Novější verze pro zahraniční klientelu obsahují celou paletu doplňků.

Bullpup systémem budoucnosti?

Zbraň, kromě Belgické armády, používají armády Polska a Španělska. Další známí kupci jsou z Blízkého východu a Asie, z těchto zemí žádná vojenská pomoc na Ukrajinu neproudí. Není úplně jisté, zda je F2000 skutečně součástí balíčku pomoci z Bruselu. Ten potvrdil dar 5 000 útočných pušek typu FNC, 200 protitankových zbraní a 3 800 tun paliva. UWT ovšem hovoří o čísle 10 000 na kontě útočných pušek.

V každém případě je výskyt F2000 na Ukrajině potvrzením rozsáhlé palety zbraní, které ukrajinská armáda používá, a evidentně cest, jak se zbraně na Ukrajinu dostávají, je celá řada. Je již veřejným tajemstvím, že řada zahraničních dobrovolníků jezdí domů kvůli nákupu zbraní a vybavení pro sebe, případně pro své jednotky. S narůstajícími čísly vojáků v ukrajinské armádě poptávka po ručních zbraních převýšila nabídku.

Volodymyr Zelenskyj zveřejnil, že v pravidelných složkách ukrajinské armády se v současnosti nachází 700 000 mužů a žen, ale číslo bude pravděpodobně ještě vyšší a zřejmě nejsou započítány soukromé bataliony. To vše zvyšuje potřebu munice a zbraní. Ukrajinské ozbrojené síly samy zastávají trend útočných pušek se systémem bullpup, vyrábějí svou pušku Maljuk, která už pochopitelně jako střelivo používá standardní munici NATO, stejně jako F2000.

Jak moc může systém bullpup ovlivnit vývoj útočných pušek v budoucnosti?

Zdroj: TheDrive, Military-Today

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články