Ukrajinská a mimořádně smrtící munice do minometů je úplnou novinkou: a zřejmě ji pro válečné akce vyrábí Česká republika

Nové ukrajinské granáty pro středně těžké minomety se rozletí na mnohem více střepin. Pro nekrytou pěchotu jsou obrovským nebezpečím, ale jejich výroba je spíše západní.

Ukrajinská minometná střela od UkrOboronProm i Zdroj fotografie: UkrOboronProm
                   

Ačkoliv v rusko-ukrajinském konfliktu (nebo válce, chcete-li) hraje pro obě strany zcela klíčovou roli dělostřelectvo, významně mu sekundují minometné projektily. A v bitvách, jako je třeba ta u Bachmutu, právě kvůli nim ruští vojáci nejspíše zažívají krušné časy. Mohou totiž čelit nové ukrajinské minometné munici ráže 82 milimetrů zkonstruované společností UkrOboronProm, která je mnohem účinnější než dosud používané typy.

Mnohem více střepin než u starších typů munice

Podle tvrzení ukrajinské firmy má být výhodou nového druhu munice dva až dvaapůlnásobně vyšší počet střepin, když se po zásahu cíle rozletí. To je nesmírně důležité, protože právě střepiny jsou to, čím podobná munice nejvíce ohrožuje nepřítele, především pak nekryté pěší vojáky. Minometný granát se díky trajektorii projektilu rozlétne na střepiny do všech stran, smrtelné jsou i ve vzdáleností větší než 15 metrů.

Zajímavostí u nové munice je, že ji ukrajinská firma nevyrábí na Ukrajině, ale v nejmenované zemi NATO. A podle neoficiálních informací se s největší pravděpodobností jedná o Českou republiku. Není to tak překvapující, protože představitelé Česka a Ukrajiny podepsali dohody, které podobné projekty umožňují. Dalšími kandidáty jsou každopádně i Polsko, Francie nebo Dánsko.

Střední minomety jsou velmi početné

Munice do minometů ráže 82 milimetrů je pro ukrajinskou armádu nesmírně důležitá. Má ve své výzbroji i lehké minomety ráže 60 milimetrů a těžké minomety ráže 120 milimetrů, ale střední minomety ráže 82 milimetrů jsou zdaleka nejpočetnější. Vybaveny jimi bývají menší jednotky, které díky nim mají velmi rychlou palebnou podporu těžších zbraní, aniž by musely čekat. Granáty do takových minometů jsou schopné zasahovat cíle do vzdálenosti až 4,5 kilometru.

Střední minomety má Ukrajina ještě ze sovětské nebo vlastní produkce, ale dostala je například i ze Srbska a Ázerbájdžánu, a kupodivu má i minomety íránské. Nedostala je ale z Teheránu, kde sídlí režim přátelský Kremlu, a odkud také do Ruska proudí například drony a nejspíše i další vybavení. Íránské minomety mají pocházet z dodávky zabavené americkým námořnictvem na lodi směřující k povstalcům do Jemenu. Spojené státy dle všeho nakonec zbraně poslali Ukrajincům, aby je využili v bojích s Rusy.

Kde si myslíte, že Ukrajina vyrábí nové granáty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články