Video přímo z akce: ukrajinští vojáci útočí pomocí termobarických granátů z protitankového RPG-7 na ruskou opevněnou jednotku

Bulharské termobarické granáty mění slavný sovětský protitankový granátomet RPG-7 na účinnou zbraň proti pěšákům v bunkrech. Ukrajinci ukázali, jak ji využívají.

Voják s granátometem RPG-7 i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Styl současné války na Ukrajině je spíše zákopový, vojáci se schovávají v okopech, bunkrech, budovách i jejich ruinách. Pro útočníky je velmi obtížné proti takovým pozicím bojovat; využívají proto speciální zbraně, například termobarickou munici. Existují přitom neuvěřitelně ničivé pumy nebo rakety, ale stejně tak přenosné varianty, které s sebou mohou vojáci „vláčet“ kamkoliv. V termobarickou zbraň se může proměnit i granátomět RPG-7 s bulharskou hlavicí RTB-7MA, jak ukázali Ukrajinci.

RPG-7 je hlavně proti obrněným cílům

Granátomety RPG-7 pocházejí ze Sovětského svazu a jsou ve výzbroji již od roku 1961. Jde primárně o protitankovou zbraň, která se díky své jednoduchosti a snadnému užívání rozšířila téměř do celého světa. Dodnes ji používají desítky armád, ale je oblíbená i u různých povstalců. Lze ji totiž používat opakovaně – do odpalovače stačí zasunout jen nový granát s hnací náplní. Později vznikly kromě klasických kumulativních granátů také explozivní, a v roce 1988 v SSSR vyvinuli i termobarickou verzi.

A právě termobarickou hlavici, ale tentokrát již bulharskou, protože zbrojovky v této zemi stále produkují mnoho munice pro sovětské zbraně, používají i ukrajinští vojáci. Ve videu na sociálních sítích je vidět, že mají na svých RPG-7 bulharské hlavice RTB-7MA. Podle všeho s nimi střílí na opevněné ruské vojáky v oblasti nějaké vesnice, v jednom případě je vidět i klasický hořící oblak vytvořený termobarickou hlavicí.

Termobarické zbraně se od klasických liší, neobsahují totiž klasickou výbušninu, ale zejména hořlavinu. Ta se v místě dopadu povětšinou malým výbuchem rozptýlí a následně vzplane. Hořící mrak nejenom vše spálí, ale dojde také k vytvoření podtlaku, který roztrhá lidské orgány na kusy. Účinek je silnější v uzavřených nebo polouzavřených prostorech, proto je tato munice často používaná proti opevněným pozicím. Existují i hlavice, které nejprve prorazí cestu dovnitř nějakého bunkru a teprve poté v nich exploduje termobarická část.

Termobarický granát z RPG-7 uletí i kilometr

Výrobce RTB-7MA, tedy bulharská firma Arsenal, udává, že mají její termobarické granáty i s hnací náplní hmotnost 4,6 kilogramů. S přesným mířením mají být schopny zasáhnout cíl na vzdálenost 200 metrů, bez přesného míření pak obloukem doletí až do vzdálenosti 1 200 metrů. Kromě pěchoty v okopech, bunkrech, domech či jeskyních, může hlavice zneškodnit i lehce pancéřované vozidlo. Ukrajinští vojáci se snaží na videu mířit, lze tedy předpokládat, že jsou ruští protivníci blízko.

Použití termobarických zbraní, hlavně silných pum a raket, je velmi kontroverzní, existovaly i snahy o jejich zákaz. Použití v zastavěné oblasti, kde jsou civilisté, je podle výkladů mnoha právníků válečný zločin. Přesto mnohé státy termobarické zbraně mají a používají je, a to alespoň formou přenosných raketometů. I do českého reaktivního granátometu RPG-75 existují kromě kumulativní hlavice také termobarické. Naše země přitom RPG-75 na Ukrajinu rovněž poslala, ale otázkou je, s jakým typem hlavic.

Ukrajinští vojáci používají bulharskou termobarickou munici na RPG-7

Schvalujete granátomety s termobarickou hlavicí?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články