Ve Strakonicích se vojáci učí používat nové protiletadlové raketové komplety za miliony korun

Strakoničtí vojáci se učí používání nové zbraně. Jedná se o nejmodernější protiletadlový raketový komplet RBS-70NG.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Koncem minulého roku převzali vojáci ve Strakonicích nové zbraně, v podobě protiletadlového raketového kompletu RBS-70NG. Po absolvování instruktorského kurzu přímo u výrobce těchto kompletů jsou nyní připraveni posunout své znalosti dál a vojáci 25. protiletadlového pluku pomalu absolvují výcvik, přímo zaměřen na používání těchto zbraní.

Cvičení s protivzdušným systémem RBS-70NG iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

První výcvik proběhl úspěšně

Během února byl ve Strakonicích zahájen první výcvik zaměřen na používání tohoto modelu zbraní. Ten trval celé tři týdny a rozdělen byl do tří základních bloků. Prvním z nich byla teorie, na kterou plynule navázal výcvik v trenažérech a závěrečnou částí výcviku byl nácvik bojové služby, při které měli vojáci za úkol převedení celého kompletu do bojové polohy a jeho následnou přípravu k přímému boji.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Hlavním cílem prvního výcviku bylo přeučení vojáků, kteří umí ovládat starší modely tohoto kompletu, konkrétně protiletadlový raketový komplet RBS-70, na používání novějšího a vylepšeného modelu. Ačkoliv oba tyto modely působí v podstatě stejně, modernější verze obsahuje řadu nových prvků, které jsou značně inovativní. Díky umění používat starší modely těchto zbraní byla ale pro vojáky celková adaptace podstatně snazší a u všech proběhla úspěšně.

Cvičení s protivzdušným systémem RBS-70NG iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Důležitý je trénink

Získáním certifikátu o novém proškolení tento výcvik ale zdaleka nekončí. Jako u většiny nových věcí je velmi důležitý poctivý trénink, aby se vojáci v používání těchto zbraní zdokonalili a uměli je případně co nejlépe využít v boji. Tento trénink probíhá na trenažéru, při kterém je hlavním úkolem každého z účastníků sestřelit co nejvíce nepřátelských letadel. U většiny se toto číslo pohybovalo kolem 1500 nepřátelských letounů, které byly zlikvidovány.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Podle slov nadporučíka Hanáčka, celý um závisí převážně na celkové šikovnosti vojáka a rychlosti jeho adaptace na novou zbraň. Někomu prý stačí tisíc sestřelených letadel na trenažéru, někdo potřebuje i více, celkově jsou ale podle jeho názoru vojáci připraveni na bojové střely někdy po dosažení dvou tisících nepřátelských letadel, které byly úspěšně sestřeleny.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nahrazení starých raketových kompletů

Protiletadlové raketové komplety RBS-70NG v dohledné době nahradí starší modely těchto zbraní, a to konkrétně ruské systémy S-10M, které jsou již znatelně zastaralé. Zároveň modernější verze doplní komplety RBS-70, které jsou také sice starší a méně moderní, svým účelům ale poslouží ještě dobře. Některým z vojáků se po loučení se starou pásovou zbraní mírně zastesklo, podle jejich slov je ale pokrok nezastavitelný a učení se používat nové zbraně je dnes důležité jako sůl.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články