10 extrémně krutých vládců historie: nechybí mezi nimi ani žena, která ze zášti upálila stovky lidí, ostatní jich „pokosili“ miliony

Žít pod vládou despotického vojevůdce nebo panovníka je a bylo velice obtížné; lidé se musí podrobit jejich vůli, jinak mohou ve vteřině přijít o život i velmi drastickým způsobem.

Krutí diktátoři historie i Zdroj fotografie: Uživatel Toto303~huwiki / Creative Commons / CC BY-SA, Rawpixel, Uživatel Výzkum dat / Creative Commons / CC BY-SA, Picryl, Fabio Rodrigues Pozzebom / Creative Commons / CC PODLE
                   

Řada vojevůdců nebo válečných vládců (diktátorů, chcete-li) zasahovala po dobu své moci tvrdou rukou proti každému, kdo se jim odvážil postavit. Mnohdy to dělali při pouhém podezření, jindy z preventivních důvodů, aby se zbavili jakéhokoli možného odporu ještě dříve, než vůbec vznikl. Někdy to ale byla i jejich představa kruté zábavy. Takoví vládci mohli mít (a také měli) na svědomí miliony lidských život, čímž se mj. navždy zapsali do historie.

Atilla

Vůdce Hunů z první poloviny 5. století se dostal k moci poté, co zabil svého bratra, a za dobu své vlády vytvořil říši sahající od dnešního Německa až po Rusko. Proslul nájezdy na Západořímskou říši a během vojenských tažení i na již dobytých územích se jeho vojska opakovaně dopouštěla velikých masakrů. Jejich řádění nakonec nejednou vedlo ke stěhování národů.

Čingischán

Sjednotitel mongolských kmenů a tvůrce říše sahající od Číny až po Polsko byl nejspíše největším vojevůdcem v historii. Jeho vojska si počínala nesmírně krutě, kdokoliv se odmítl podrobit, byl zabit, a to včetně žen a dětí. Tato krutovláda znamenala, že se jeho rozsáhlým a nelítostným vojskům mnozí ani nepostavili, a také bránila vzniku jakékoliv významné opozice v říši.

Vojevůdci a diktátoři, kteří zabili nejvíce lidí na světě

Ti nejhorší vyvraždili 70 milionů lidí a 11 % světové populace aneb 10 vojevůdců a diktátorů, kteří své odpůrce doslova vymazali

Tamerlán

Vládce obrovské Timúrovské říše ze 14. století proslul zejména genocidou, kterou jeho vojáci páchali během výbojů záměrně, a často doslova vyvražďovali celá města a obydlené oblasti. Někteří odborníci soudí, že byla jeho říše až do doby nacistického Německa tou nejhorší vojenskou diktaturou na světe, která má na svědomí až 5 % celosvětové populace.

Marie I. Tudorovna

Královna Anglie a Irska v první polovině 16. století, rovněž nazývaná „Krvavá Marie“. Svou přezdívku dostala pro svůj krutý boj proti protestantům, z nichž nechala téměř 300 upálit. Její odpor byla tak obrovský, že museli mnozí před její krutovládou z Anglie uprchnout.

Isaias Afwerki, eritrejský prezident

Největší diktátoři dnešního světa: jsou krutí a nenávidění, ale mocní. Strach z nich mají „doma“ i ve světě, některé asi ani neznáte

Vladimír Ilijič Lenin

Vůdce ruských komunistů a strůjce revoluce v roce 1917 se zasloužil o nastolení komunistického režimu v Rusku, a později v SSSR. Komunisté se vypořádávali s veškeru opozicí velice tvrdě, a její představitele nemilosrdně popravovali. Za vlády Lenina došlo k několika hladomorům, jimž podlehlo velké množství obyvatelstva.

Josif Vissarionovič Stalin

Nástupce Lenina v čele Sovětského svazu prosazoval ještě tvrdší režim než jeho předchůdce. Třeba na Ukrajině vyvolal hladomor možná s až 10 miliony mrtvých, po území SSSR nechal násilně přesouvat celé národy. Ve 30. letech 20. století zavedl doslova vládu teroru, během níž bylo mnoho lidí popraveno a miliony poslány do táborů zvaných gulag, a to často jenom z důvodu, že by se mohli stát opozicí, ale případně i bezdůvodně.

Gulag, Sovětský svaz

Krutější než nacisté? Gulagy byly peklem na zemi, Sověti do nich ale posílali lidi pouze na „převýchovu“. Rusko je dnes pochvaluje

Adolf Hitler

Vůdce nacistického Německa od roku 1933 až do konce druhé světové války; měl hlavní vinu na jejím rozpoutání a v domácí politice byl znám krutým vystupováním proti opozici z řad komunistů, sociálních demokratů, ale i nacistů. Jeho režim cíleně likvidoval židy ve vyhlazovacích táborech, zabíjel i Romy, homosexuály nebo postižené.

Mao Ce-tung

Zakladatel a první vůdce komunistické Číny, jehož režim se po občanské válce krutě vypořádával s opozicí. Jeho neúspěšná ekonomická revoluce pak vedla ke zhroucení hospodářství a smrti mnoha lidí hladem. Nejkrutějším obdobím jeho vlády byla tzv. kulturní revoluce, kdy se pod jeho vlivem zformovaly zfanatizované davy, které se snažily zabíjením změnit špatné kulturní a společenské vlivy v zemi. Za jeho vlády zahynulo až 50 milionů lidí.

Nejpodivnější úchylky světových diktátorů, nad kterými vám zůstane rozum stát. Čím trpěl Hitler, Stalin, Kaddáfí nebo Kim Čong-Il?

Idi Amin

U moci byl jako prezident Ugandy v letech 1971 až 1979, a pro svou krutost si vysloužil přezdívku „řezník z Kampaly“. K moci se dostal pučem a po převzetí moci zavedl mnoho krutých zákonů. Údajně měl skupinu věrných, s nimiž každý den vyrážel zabíjet; své odpůrce pak často mučil nebo mučit nechával, a krmil jimi krokodýly. Za jeho krátké vlády zahynulo asi 300 tisíc lidí.

Bašár al-Asad

Prezident Sýrie, proti němuž začali v roce 2011 protestovat jeho vlastní obyvatelé, a on proti nim poslal armádu, což vedlo k dodnes trvající občanské válce, při níž byly zabity statisíce lidí a miliony jich uprchly. Asadův režim měl proti rebelům opakovaně použít chemické zbraně, tisíce lidí za krutých podmínek trpí ve věznicích.

Diktátorů bylo i je mnohem více

Výčet 10 krutých diktátorů je nejspíše jenom hrstkou z těch, kteří kdy žili, nebo dodnes po tomto světě chodí. I dnes jich je totiž hned několik a do stejné skupiny lze nejspíše zařadit i ruského prezidenta Vladimira Putina, čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, ale nejspíše i vůdce řady muslimských zemí.

Jaké další opravdu kruté vládce znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články