Nejpodivnější úchylky světových diktátorů, nad kterými vám zůstane rozum stát. Čím trpěl Hitler, Stalin, Kaddáfí nebo Kim Čong-Il?

Diktátoři jsou zvláštní sorta lidí a do jejich myšlení není lehké proniknout.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Není vlastně ani příliš překvapivé, že právě diktátoři mají často i své úchylky či zvláštní záliby (kromě nekonečné touhy po moci a pošlapávání práv lidí ve svých zemích…), které obyčejným lidem přijdou opravdu hodně podivné. Jaké jsou ty nejzajímavější z nich? Čím byli někteří z nejznámnějších diktátorů tak divní?

Kim Čong-Il a jeho vášeň pro jídlo

Severní Korea není zemí, která by byla známá jako ráj labužníků a milovníků gastronomie. O této zemi čteme spíše v souvislosti s nedostatkem základních potravin či dokonce hladomory. Diktátoři ale ani v Koreji rozhodně nehladoví, ba právě naopak. Zatímco současný diktátor, Kim Jong-Un, má asi jídlo rád, jeho otec, Kim Čong-Il, jím byl doslova posedlý.

i

Všechna zrníčka rýže v jeho jídle musela mít např. stejnou velikost. Měl na to speciální tým ženských „přebíraček“ rýže. Oheň, na kterém se rýže připravovala, musel být živen pouze dřevem z posvátné hory Paektu. Pizzu mu kuchaři připravovali v peci přestěhované cihlu po cihle z Itálie. Stejně tak se z Německa stěhoval pivovar.

Papa Doc a strach z černých psů

Bývalý haitský diktátor François “Papa Doc” Duvalier kdysi předal moc svému spojenci, Clementu Barbotovi. Stalo se tak ve chvíli, kdy trpěl zdravotními problémy. Když se z nich ale dostal, pojal podezření, že jej chce Barbot připravit o moc (ne snad, že by to v určité fázi nebyla pravda). Když Barbot uprchl, Duvalier si vzal do hlavy, že se jeho sok převtělil do černého psa. A právě proto nařídil utratit všechny černé psy na celém Haiti…

Hitler a jeho láska k Vinnetouovi

Knížky Karla Maye jsou u nás nesmírně populární a jejich zařazením na tento seznam rozhodně nechceme naznačit, že by na nich bylo něco špatného. Jde spíše o kontrast jejich poselství s osobností jednoho z jejich největších fanoušků: Adolfa Hitlera. Tento rasista par excellence miloval příběhy o nezlomném přátelství Němce – Old Shatterhanda – s indiánským náčelníkem Vinnetouem. Co si o tom mysleli jeho generálové, které k četbě Maye nutil, nevíme.

iZdroj fotografie: Flickr

Fidel Castro, milovník zmrzliny

I posedlost kubánského vládce Fidela Castra je poměrně dobře pochopitelná, miloval totiž zmrzlinu. Tak moc, že si jí dopřával i v džungli během revolučních bojů. Z této vášně ale vzešlo něco pozitivního, založení kubánského státního výrobce zmrzliny, firmy Coppelia, která funguje dodnes a jejíž zmrzlina je považována za skutečně dobrou.

Muammar Kaddáfí a posedlost ženou

Posedlost příslušnicí něžného pohlaví není nikterak zvláštní a postihuje nejen diktátory. Jedním z platonicky zamilovaných nešťastníků byl i lybijský diktátor Muammar Kaddáfí. Objektem jeho nenaplněné touhy však nebyla ledajaká žena, nýbrž americká ministryně zahraničí Condoleeza Rice. Kaddáfí měl album, kam si vylepoval její obrázky a nazýval jí „černou růží v Bílém domě“.

iZdroj fotografie: Flickr

Stalin a jeho mindrák?

Možná nejpodivnější úchylku měl Stalin. Při pohledu na obrazy nahých mužů totiž cítil neodolatelnou touhu obraz okomentovat a komentář na něj často i připsal. A vůbec nevadilo, že s ním třeba vůbec nesouvisel. S čím by ale naopak mohla takováto potřeba reagovat na obrazy nahých mužů souviset, je asi zřejmé.

Zdroj: We Are The Mighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články