Vyřeší umělá inteligence velkou záhadu druhé světové války? Snaha o nalezení zrádce Anny Frankové pokračuje

Deníky Anne Frankové jsou podrobné, ale jednu věc zaznamenat nemohla. Kdo upozornil nacisty na její rodinu. To se snaží zjistit tým vyšetřovatelů a umělá inteligence.

i Zdroj fotografie: Photo Collection Anne Frank House / Creative Commons / Public Domain
                   

Anne Franková je jedním z nejvýznamnějších symbolů Holokaustu. Její schopnosti zachovat si vnitřní svobodu i lidskost, které z deníků čiší, jsou předmětem obdivu celých generací. Anne je symbolem toho, co může dokázat jen jediný člověk a navíc takto mladý. Její odkaz je nutno stále udržovat živý, jako prevenci proti totalitním režimům a lidské nenávisti.

Neznámý zrádce, podezřelých je mnoho

Policie v nacisty okupovaném Amsterdamu vtrhla 4. srpna 1944 do domu Anny Frankové a zatkla ji společně s dalšími sedmi lidmi, kteří se s ní dva roky skrývali v tajném přístavku. Většina z jejího tragického příběhu je známá díky jejím deníkovým záznamům. Zatím však nikdo nepřišel na zrádce, který upozornil policii na to, že se Anna Franková a její společníci schovávají v místnosti za knihovnou.

Vysloužilý agent FBI a skupina dvaceti vyšetřovatelů nyní doufají, že k vyřešení této záhady využijí pomoc umělé inteligence a velkého množství shromážděných dat. Vincent Pankoke, bývalý vyšetřovatel FBI, který projekt vede, popsal plány svého týmu: „Načteme všechna data, která z daného časového období najdeme. Existuje tolik informací, které nebyly nikdy zkoumány.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Fotografie Anny Frankové na židovském hřbitově ve Varšavě

Historici řadí mezi podezřelé více než třicet lidí, od uklízečky po sousedy okolních domů. Patří mezi ně i Ans van Dijk, židovská žena, která se stala agentkou gestapa poté, co ji hrozila deportace, nebo Joseph Jansen, který podezříval otce Anny Frankové Otta z poměru s Jansenovou ženou.

Na scénu přichází umělá inteligence

Na vyřešení tohoto případu je připraven tým sídlící v Amsterdamu složený z policistů, historiků, kriminalistů a dvou datových vědců ze společnosti Xomnia, kteří pomohou vyvinout onu umělou inteligenci. Doufají, že se jim podaří sestavit rozsáhlou sbírku informací a pomocí algoritmů odhalit vztahy v rámci obrovského množství dat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Socha Anny Frankové v Amsterdamu

„Xomnia buduje systém ukládání a vyhledávání informací, který umožní výzkumníkům zaznamenat jakékoliv informace, které najdou v historických archivech,“ řekl Marius Helf, hlavní datový vědec společnosti. Inovativní software jim umožní prohledávat data a vizualizovat je novými způsoby. Doufá, že se díky novátorskému přístupu podaří najít vodítka, která povedou k odhalení zrádce rodiny Anny Frankové.

Vincent Pankoke vyzval po letech marného pátrání ke spolupráci datové vědce Xomnie. Společnost Xomnia byla založená v roce 2013 a patří mezi přední konzultační společnosti v oblasti umělé inteligence v Nizozemsku. Jejím cílem je umožnit lidem, společnosti a podnikům využít možností, které nabízí data a umělá inteligence.

Sílu datové analýzy se snaží Xomnia ukázat mimo jiné na odhalování pytláků v rezervaci Pilanesberg v Jižní Africe. Dobrovolníci dostali za úkol vyvinout model detekce využívající data z dronů a odhalit tak pytláky v reálném čase. V dalším projektu se Xomnia rozhodla analýzou dat zjistit vztah mezi současnou pandemií a sociálními a ekonomickými změnami.

Jakou mají vyšetřovatelé naději na úspěch?

Zdroj: IFLScience, Xomnia

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články