Reklama

10. alpská divize: Vysokohorští zabijáci, kteří se nebáli zdolat 500 metrů vysokou skalní stěnu, aby porazili Němce

Ve druhé světové válce se Američané rozhodli vybudovat jednotku zaměřenou na boj v náročné horském a zasněženém terénu. Vyplatilo se jim to.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když v zimě roku 1939 zaútočil Sovětský svaz na malé Finsko, všichni si mysleli, že boje potrvají několik dní. Finsko se ale dokázalo dlouho bránit a uštědřilo Rudé armádě několik potupných porážek, než podlehlo přesile. Mezi finskými jednotkami vynikaly ty na lyžích, které dokázaly bojovat v náročném zimním terénu. V podstatě se jim podařilo zlikvidovat dvě tankové divize. V dalších zemích si začali uvědomovat užitečnost takových útvarů.

Výcvik vysoko v horách

Jednou z nich byly Spojené státy, které podobnu jednotku dosud neměli. Proto se rozhodli ji vytvořit. Nejdříve probíhal jen výcvik menších útvarů. Nakonec však padlo rozhodnutí spojit několik jednotek a vytvořit samostatnou specializovanou divizi. Proto byla 13. července vytvořena 10. lehká alpská divize. Sídlila v Camp Hale v Coloradu. Ve výšce 2800 metrů nad mořem, aby si její členové zvykli na horský terén.


iZdroj fotografie: Public Domain

Vojáci zde procházeli náročným výcvikem. Jednak se museli aklimatizovat na vyšší výšku s nižším obsahem kyslíku, kde je každý úkon namáhavější. Učili se jezdit na lyžích a v základem výcviku bylo u horolezectví, pohyb ve sněhu a ledovcích. Dostali i vozidla, která se uměla pohybovat ve sněhu, samozřejmostí se staly i bílé maskovací uniformy. Jednotka byla 6. listopadu 1944 přejmenována na 10. horskou divizi a brzy se vydala do Evropy.

Výstup stěnou Němci nečekali

Nasazena byla v Itálii. Byl to pro ní vhodný prostor, protože Němci zde vybudovali obranu na alpských vrcholcích tak, aby se spojenečtí vojáci nemohli dostat se severu Itálie do Rakouska a Německa. Vyznamenala se především v oblasti Riva Ridge na hoře Belvedere. Sem se dalo dostat jen po stěně vysoké téměř 500 metrů, která byla považována za nepřekonatelnou. Vojáci 10. horské divize ji ale zdolali v noci a vánici. Němce zaskočili, porazili a ustáli několik protiútoků.


iZdroj fotografie: Public Domain

Po druhé světové válce byla 10. horská divize rozpuštěna. Pak byla aktivována během studené války jako pěší divize, zrušena a nakonec v roce 1985 zase obnovena jako 10. horská divize. Sídlí ve Fort Drum ve státě New York. Jednotka se účastnila řady konfliktů, které v posledních letech Spojené státy vedly. Její výcvik zaměřený na horský terén se jako užitečný ukázal hlavně v náročném terénu Afghánistánu. Jak užitečné jsou horské jednotky v moderní válce?

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Flegr: Omikron může u očkovaných prolomit imunitu. Podle něj se může jednat o konec pandemie
VědaŽivě.cz
Sbírka očních klamů otestuje vaši bystrost. Kolik nohou vidíte na obrázku? Majorita lidí se nechá snadno zmást
JakZdravě.cz
Mléko je jedna z nejčastějších příčin autoimunitního onemocnění. Skryté nebezpečí má dnes téměř každý v lednici
adbz.cz
Nevyhazujte nefunkční vánoční světýlka. Hodinový manžel prozradil, jak je jednoduše opravit a ušetřit tisíce korun za nové