Americká špionáž u ruských břehů ztroskotala v trapas roku. Posádka obou ponorek přežila bez úhony

Incident měl dohru v politických jednáních, i když bylo již po studené válce. Jedna z jaderných ponorek musela kvůli škodám do šrotu.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

V únoru 1992 již bylo po studené válce a Sovětský svaz již déle než měsíc neexistoval. Mohlo by se zdát, že tedy ustaly i aktivity, které velmoci prováděly v blízkosti svých břehů. Důkazem opaku je incident z 11. února, který se odehrál u ostrova Kildin nedaleko ruského vojenského přístavu Severomorsk na pobřeží Barentsova moře. Srazily se při něm americká a ruská jaderná ponorka.

Špionáž u ruských břehů

Americké námořnictvo již od dob studené války studovalo pohyb a zvuky sovětských plavidel, případně se snažilo informace získat z komunikačních kabelů na mořském dně. K tomu samozřejmě byly zapotřebí ponorky. Vše probíhalo pod krycím názvem Operace Svatý kámen. Proto také nejspíše v inkriminovaný den incidentu plula nedaleko Severomorsku americká jaderná ponorka třídy Los Angeles USS Baton Rouge.

iZdroj fotografie: Public Domain
Ponorka třídy Sierra

Oficiálně tu shromažďovala a umisťovala na dno poslechové přístroje. Američané tvrdí, že ponorka byla v mezinárodních vodách, tedy 12 námořních mil (22,22 kilometru) od břehu. Ruská strana, že plavidlo se již pohybovalo v jejich vodách. Každopádně chvíli po osmé hodině večer americkou ponorkou otřásl mohutný úder. To když do ní zespodu narazila ruská ponorka třídy Sierra B-276 Kostroma.

Obě plavidla poškozená

Ruská ponorka se vynořovala rychlosti asi 12 kilometrů v hodině. Ta se sice zdá malá, ale při hmotnosti plavidel v řádu tisíců tun jde o ohromnou energii. Srážka byla nehoda, nikoli záměr. Obě plavidla byla poškozená. Ruské mělo rozbitou věž. Americké zase proraženou balastní nádrž a velké škrábance. Naštěstí během srážky nikdo nezahynul. Obě ponorky se i přes poškození dokázaly dostat do svých přístavů.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
USS Baton Rouge v doku po srážce

Není jasné, zda Rusové o americkém plavidle věděli, ale je dost dobře možné, že ho zaslechli na svých přístrojích. Každopádně incident muselo zažehnat až setkání amerického ministra zahraničí a ruského prezidenta. Rusové svoje plavidlo opravili a na jeho věži je na památku srážky číslice jedna. Američané zjistili, že oprava jejich ponorky by byla neekonomická. Proto ji poslali ke sešrotování.

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články