Americké námořnictvo za války spolupracovalo s mafií. Zločinci pomohli bojovat proti Němcům

Ve čtyřicátých letech měla mafie ve Spojených státech velikou moc, ovládala některé sektory hospodářství. Bez jejího vědomí se nemohlo téměř nic stát.

i Zdroj fotografie: Remo Nassi / Public Domain
                   

Když Spojené státy vstoupily do války, Německo k jejich břehům poslalo vlčí smečky svých ponorek. Ty v prvních měsících roku 1942 doslova masakrovaly lodi plující podél amerického pobřeží. Námořnictvo potřebovalo do boje proti nim zapojit přístavní dělníky a rybáře. Ovšem v těchto odvětvích měla velkou moc italská mafie. Nezbylo než se s ní spojit. Později námořnictvo kontaktů využilo ještě jinak.

V přístavech mohou spolupracovat s Němci

Podnětem k většímu zájmu námořnictva o přístavy, místní dělníky a rybáře bylo zničení původně francouzské lodi SS Normandie Američany přejmenované na USS Lafayette, která shořela v únoru newyorském přístavu. První verze se soustředily na možnost, že za tím stojí bývalí pašeráci alkoholu spolupracující s Němci. To se ukázalo jako nepravdivé podezření, ale námořní rozvědka ONI se začala o přístavy zajímat. Operací byl pověřen kapitána Roscoe MacFall, ale narazil na zeď mlčení.

iZdroj fotografie: US National Archives / Public Domain

Pochopil, že to bez mafie, která přístav ovládá, to nepůjde. Vyjednal si proto povolení prokurátora a jeho podřízenému Charlesi R. Haffendenovi se podařilo získat důvěru Josepha Socks Lanzy z klanu Luciano. Ten souhlasil s tím, že agenty ONI, kteří vypadali a mluvili jako Italové, dostane do přístavu a na rybářské lodě. Měli tak dávat pozor, kde se vyskytují německé ponorky a zda jim některá z amerických lodí náhodou nedodává zásoby.

Zapojení velkého kmotra

Získat kontrolu nad doky ale nešlo bez vědomí a souhlasu šéfů klanu. Nakonec se podařilo navázat spolupráci se samotným Charlesem Lucky Lucianim. Ten v té době seděl ve vězení, protože v roce 1936 byl za provozování prostituce odsouzen ke 30 až 50 letům. Za to, že ho přestěhovali do pohodlnějšího vězení v Great Meadow a s tím, že po válce bude deportován do Itálie, souhlasil a námořnictvu pomohl získat spolupráci místních mafiánských struktur.

iZdroj fotografie: Signal Corps / Public Domain

Tím ale spolupráce s Lucianim neskončila. Když spojenci začali v roce 1943 plánovat invazi na Sicílii, spolupracoval s nimi opět. Měl silné kontakty na místní podsvětí a pomohl jim vytipovat a kontaktovat lidi, kteří americkým silám byli schopni poskytnout velmi kvalitní zpravodajské informace a při vojenských operacích pomáhat. Díky místní mafii se spojenců podařilo získat třeba dokumenty z italského námořního velení a nakonec na ostrově zvítězit.

Tím celý projekt, který nesl označení Underworld, skončil. V roce 1946 byl Lucianimu zmírněn trest a byl podle slibu deportován do Itálie. Zde zemřel v roce 1962. Námořnictvo nechtělo, aby se cokoli o jeho spolupráci s mafií dostalo na veřejnost a většinu dokumentů zničilo. Až v roce 1977 Rodney Campbell v archivu guvernéra New Yorku odhalil tajnou vyšetřovací zprávu Herlands z roku 1954. Ta poskytla podrobnosti o operaci a detaily se dozvěděla veřejnost.

Je národní bezpečnost dostatečným důvodem pro spolupráci se zločinci?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti