Americké námořnictvo za války spolupracovalo s mafií. Zločinci pomohli bojovat proti Němcům

Ve čtyřicátých letech měla mafie ve Spojených státech velikou moc, ovládala některé sektory hospodářství. Bez jejího vědomí se nemohlo téměř nic stát.

i Zdroj fotografie: Remo Nassi / Public Domain
                   

Když Spojené státy vstoupily do války, Německo k jejich břehům poslalo vlčí smečky svých ponorek. Ty v prvních měsících roku 1942 doslova masakrovaly lodi plující podél amerického pobřeží. Námořnictvo potřebovalo do boje proti nim zapojit přístavní dělníky a rybáře. Ovšem v těchto odvětvích měla velkou moc italská mafie. Nezbylo než se s ní spojit. Později námořnictvo kontaktů využilo ještě jinak.

V přístavech mohou spolupracovat s Němci

Podnětem k většímu zájmu námořnictva o přístavy, místní dělníky a rybáře bylo zničení původně francouzské lodi SS Normandie Američany přejmenované na USS Lafayette, která shořela v únoru newyorském přístavu. První verze se soustředily na možnost, že za tím stojí bývalí pašeráci alkoholu spolupracující s Němci. To se ukázalo jako nepravdivé podezření, ale námořní rozvědka ONI se začala o přístavy zajímat. Operací byl pověřen kapitána Roscoe MacFall, ale narazil na zeď mlčení.

iZdroj fotografie: US National Archives / Public Domain

Pochopil, že to bez mafie, která přístav ovládá, to nepůjde. Vyjednal si proto povolení prokurátora a jeho podřízenému Charlesi R. Haffendenovi se podařilo získat důvěru Josepha Socks Lanzy z klanu Luciano. Ten souhlasil s tím, že agenty ONI, kteří vypadali a mluvili jako Italové, dostane do přístavu a na rybářské lodě. Měli tak dávat pozor, kde se vyskytují německé ponorky a zda jim některá z amerických lodí náhodou nedodává zásoby.

Zapojení velkého kmotra

Získat kontrolu nad doky ale nešlo bez vědomí a souhlasu šéfů klanu. Nakonec se podařilo navázat spolupráci se samotným Charlesem Lucky Lucianim. Ten v té době seděl ve vězení, protože v roce 1936 byl za provozování prostituce odsouzen ke 30 až 50 letům. Za to, že ho přestěhovali do pohodlnějšího vězení v Great Meadow a s tím, že po válce bude deportován do Itálie, souhlasil a námořnictvu pomohl získat spolupráci místních mafiánských struktur.

iZdroj fotografie: Signal Corps / Public Domain

Tím ale spolupráce s Lucianim neskončila. Když spojenci začali v roce 1943 plánovat invazi na Sicílii, spolupracoval s nimi opět. Měl silné kontakty na místní podsvětí a pomohl jim vytipovat a kontaktovat lidi, kteří americkým silám byli schopni poskytnout velmi kvalitní zpravodajské informace a při vojenských operacích pomáhat. Díky místní mafii se spojenců podařilo získat třeba dokumenty z italského námořního velení a nakonec na ostrově zvítězit.

Tím celý projekt, který nesl označení Underworld, skončil. V roce 1946 byl Lucianimu zmírněn trest a byl podle slibu deportován do Itálie. Zde zemřel v roce 1962. Námořnictvo nechtělo, aby se cokoli o jeho spolupráci s mafií dostalo na veřejnost a většinu dokumentů zničilo. Až v roce 1977 Rodney Campbell v archivu guvernéra New Yorku odhalil tajnou vyšetřovací zprávu Herlands z roku 1954. Ta poskytla podrobnosti o operaci a detaily se dozvěděla veřejnost.

Je národní bezpečnost dostatečným důvodem pro spolupráci se zločinci?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články