Američtí vojáci zachránili vzácné koně před Rudou armádou. Báli se, aby neskončili na talíři

Nacističtí pohlaváři hromadili vzácné majetky, které nakradli po celé Evropě. V české obci Houstoň shromáždili vzácné koně, včetně mnoha ušlechtilých lipicánů.

i Zdroj fotografie: U.S. Army
                   

Neobvyklá akce americké armády se odehrála v dubnu a květnu 1945 na území Čech. Šlo v ní o záchranu, ale nikoli osob. Kavaleristé pocházející ze 3. armády pod vedením generála Pattona zachránili ze stájí v obci Houstoň stovky vzácných koní, včetně mnoha lipicánů. Oblast měla obsadit sovětská vojska a kavaleristé se silným vztahem k těmto zvířatům se obávali, že by koně rudoarmějci snědli. V minulosti se tak již stalo.

O záchranu koní žádali němečtí veterináři

Vojáci 2. jezdeckého pluku, který patřil pod 3. americkou armádu generála George Pattona, byli známí jako Pattovovi duchové. Měli za úkol průzkum a různé speciální akce, kvůli kterým podnikali rychlé výpady za frontu. Na konci dubna se chystali na akci, při které hodlali z okolí Bělé nad Rabduzou osvobodit několik set válečných zajatců. Těsně před akcí vojáky navštívili dva němečtí veterináři a žádali o záchranu stovek koní z asi 20 kilometrů vzdálené obce Houstoň.

iZdroj fotografie: U.S. Army

Jeden z nich měl údajně patřit německému ministru zahraničí Joachimu von Ribbentropovi či rumunskému králi Petru II. a nacházet se mezi měli nimi i vzácní lipicáni. Téměř bílí koně, jedni z nejcennějších na světě, které vyšlechtili Habsbuskové ve Španělsku. Veterináři se obávali, že pokud se koně nevyčíslitelné hodnoty dostanou do rukou Rudé armády, skončí na maso v polních kuchyních. Velitel jednotky plukovník Charles Hancock Reed rozhodl, že akci je nutné provést, byla pojmenována Operace Kovboj.

🇺🇸🇨🇿„Operation Cowboy“ byl krycí název pro vojenskou akci na záchranu 650 vzácných koní z celé Evropy, které Němci…

Zveřejnil(a) U.S. Embassy Prague dne Úterý 12. května 2020

Stovky koní se musely přesunout

Byla vytvořena jednotka, která dostala záchranu koní na starosti. Ke stájím se američtí kavaleristé dostali 28. dubna, s sebou měli i pěticí lehkých tanků M-24 Chaffee. Němečtí vojáci, kteří zde hlídali, se jim velmi ochotně vzdali. Obsazení stájí ale nestačilo. Museli asi 650 koní přesunout, protože se nacházeli na území, které podle dohod z Jalty spadalo pod sovětskou správu. K převozu do Bavorska využili i ukořistěná německá auta. To se nakonec v květnu 1945 povedlo.

Zveřejnil(a) Operation Cowboy dne Úterý 5. května 2015

Koním se nakonec zajistila budoucnost. Část z nich putovala do USA, část zůstala v Bavorsku a část se vrátila do Rakouska, odkud je Němci ukradli, někteří dokonce zůstali v Československu. V roce 1963 vznikl na motivy příběhu film nazvaný Zázrak bílých hřebců. Komunisté událost i film tajili. Až teprve v roce 2006 starostové Houstoně a Bělé nad Radbuzou spolu s historiky začali událost připomínat.

🇺🇸🇨🇿„Operation Cowboy“ byl krycí název pro vojenskou akci na záchranu 650 vzácných koní z celé Evropy, které Němci…

Zveřejnil(a) U.S. Embassy Prague dne Úterý 12. května 2020

O jaké jiné neobvyklé záchranné operaci války jste ještě slyšeli?

Zdroj: Warhistoryonline, Paměť národa

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články